مزایا و معایب بلوک هبلکس چیست؟

بلوک هبلکس طیف وسیعی از مزیت‌ها را به سازنده و صاحب خانه ارائه می‌کند. ساخت آن سریع و آسان است و روشی پایدار برای ساخت و ساز است. هبلکس یا همان بلوک سبک AAC در دما و فشار بسیار بالا بوجود می‌آید که باعث بوجود آمدن مزایایی خاص از جمله عایق حرارت و برودت و وزن مخصوص پایین در این بلوک شده است. در این مقاله به بررسی مزایا و معایب بلوک هبلکس خواهیم پرداخت.

مزایای بلوک هبلکس

 • بلوک هبلکس بلوکی بسیار سبک است.

ابن بلوک به ازای هر متر مکعب وزنی حدود ۴۵۰ تا ۶۵۰ کیلوگرم دارد. این حسن، موجب سهولت در حمل و نقل و اجرا و به کارگیری این محصول می‌شود.

 • طول عمر بلوک هبلکس بالاست.

مزیت رقابتی هبلکس ماندگاری و مقاومت بالای آن در طول سالیان زیاد است. این بلوک در شرایط آب و هوایی مختلف و در برابر عوامل مخرب نظیر انواع آلاینده‌ها و حشرات موذی و … مقاومت دارد و می‌تواند بدون هیچ شکستگی، آسیب و ترک در دیوار هبلکس پابرچا بماند.

 • بلوک هبلکس مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارات و برودت دارد.

پایین بودن ضریب هدایت حرارتی بلوک هبلکس موجب افزایش مقاومت حرارتی و به تبع آن عدم انتقال حرارت یا برودت و ذخیره انرژی در محیط داخلی ساختمان می‌شود. ترکیبات بلوک هبلکس، نحوه پخت و همچنین بافت متخلخل آن سبب بالا رفتن مقاومت این بلوک در برابر دما و حرارت شده است. مقاومت بالای بلوک هبلکس در برابر دما و حرارت، موجب بهینه سازی مصرف انرژی در سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی می‌شود.

 • مقاومت بلوک هبلکس در برابر آتش گرفتگی و یخ زدگی بالاست.

بلوک هبلکس در برابر تغییرات شدید دمایی بسیار مقاوم است، به طوریکه در برابر یخ زدگی و آتش گرفتگی از خود مقاومت مناسبی نشان می‌دهد. این ویژگی مثبت، در ایمنی سازه بسیار اثرگزار است.

 • استفاده از بلوک هبلکس، موجب کاهش بار مرده ساختمان می‌شود.

بار مرده ساختمان به عنوان بخشی تعیین کننده در ترکیب بار جرمی ساختمان محسوب می‌شود. کاهش بار مرده سبب کاهش برش پایه می‌شود. این کاهش به معنی کاهش نیروی ناشی از زلزله بر ساختمان می‌باشد. این موضوع، کاهش مصرف مصالح را نیز درپی دارد.

 • استفاده از بلوک هبلکس، موجب ایجاد ایمنی در برابر زلزله می‌شود.

 بلوک سبک هبلکس به سبب وزن پایین و کاهش بار مرده، موجب کاهش برش پایه و به تبع آن ایمنی در برابر زلزله می‌شود.

 • بلوک هبلکس، بلوکی دوستدار محیط زیست است.

بلوک هبلکس محصولی است که در ساخت آن، میزان کمتری از منابع طبیعی به کار می‌رود که این امر موجب حفظ منابع طبیعی می‌شود. لازم به ذکر است که در فرآیند تولید این بلوک، تولید آلاینده‌های زیست محیطی به حداقل می‌رسد که این دلیل دیگری برای سازگاری بلوک هبلکس با محیط زیست است.

 • سرعت اجرای بلوک هبلکس بالاست.

بلوک هبلکس دارای وزن پایین با ابعاد بزرگ است. اتصالات این بلوک‌ها به یکدیگر از طریق چسب هبلکس و بست‌های هبلکس صورت می‌گیرد. سرعت استفاده از این بلوک و اجرای آن در پروژه‌های ساختمانی بالاست.

 • قابلیت برشکاری و سوراخ کاری و شیارزنی در بلوک هبلکس وجود دارد.

یکی از مهمترین مزایای این بلوک، قابلیت شیارزنی، سوراخ کاری، میخ زنی و برش کاری در بلوک هبلکس است. به راحتی می‌توان بر روی این بلوک شیار ایجاد کرد و میخ، لوله‌ها و کابل‌های تاسیساتی و یا پریز و … را در آن تعبیه کرد.

 • قطعات شکسته بلوک هبلکس قابل بازیافت هستند.

از قطعات شکسته بلوک هبلکس می‌توان در اجرای کف سازی و یا شیب بندی استفاده کرد.

 • بلوک هبلکس، یک عایق صوتی مناسب است.

به دلیل روش ساخت منحصر به فرد و وجود تخلخل زیاد در ساختار هبلکس، نوعی عایق صوتی ایجاد می‌شود. این ویژگی باعث افزایش افت صوتی و به تبع آن عدم نفوذ صدا از بیرون به داخل ساختمان یا بالعکس می‌شود. استفاده از بلوک هبلکس برای ساخت آپارتمان‌ها و یا مراکز صنعتی پر سر و صدا بسیار مناسب است، زیرا این بلوک یک عایق صوتی مناسب است.

 • بلوک هبلکس قابلیت برش و سفارشی سازی دارد.

این بلوک را می‌توان به وسیله اره مناسب و گونیای برش، برش داد و آن را به ابعاد دلخواه مشتری درآورد.

معایب بلوک هبلکس

 • بلوک هبلکس مقاومت فشاری پایینی دارد.

بزرگترین عیب این بلوک این است که در برابر فشارهای جانبی مقاومت و پایداری کافی ندارد به همین جهت نمی‌توان از آن در دیوارهای باربر استفاده کرد.

 • بلوک هبلکس را نمی‌توان به سازه متصل کرد.

اتصال پذیری پایین بلوک هبلکس به سازه و به صورت مستقیم موجب پایین آمدن مقاومت آن در برابر بار و فشار سازه می‌شود. به همین جهت برای اتصال بلوک به سازه از وال پست و اتصالات خاص استفاده می‌شود.

 • ماده سیلیس که از مواد اصلی این بلوک است، ماده‌ای گران می‌باشد.

اصلی ترین ماده‌ای که در ساخت بلوک هبلکس به کار می‌رود ماده سیلیس است. استخراج این عنصر بسیار دشوار بوده و پروسه پر هزینه‌ای را طی می‌کند. این موضوع سبب بالا رفتن هزینه تولید بلوک هبلکس می‌شود. البته لازم به ذکر است که در نهایت استفاده از بلوک هبلکس مقرون به صرفه است.

در این مقاله به بررسی مزایا و معایب بلوک هبلکس پرداختیم. درست است که بلوک هبلکس دارای معایبی نیز هست اما با جمع بندی مطلب متوجه می‌شویم که مزایای این بلوک بسیار بیشتر بوده و استفاده از آن را توجیه می‌کند. بلوک هبلکس از جمله پرطرفدارترین بلوک‌های ساختمانی در میان معماران و مهندسین ساختمان است.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا مزایا و معایب بلوک هبلکس را به طور مختصر مورد بررسی قرار دهیم، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان شرکت خانه بلوک، با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *