بلوک سیمانی: از قیمت بلوک سیمانی تا ابعاد آن بیشتر بدانید

بلوک سیمانی: در طول تاریخ برای نخستین بار بلوک‌های سیمانی توسط رومی‌ها، یونانی‌ها و مصری‌ها استفاده شدند. به نظر میرسد برخی از بلوک‌هایی که اهرام مصر را ساخته‌اند، فرم اولیه‌ی بلوک‌های سیمانی امروزی میباشند. در اواسط قرن نوزدهم فرمولی که امروزه به عنوان فرمول ساخت سیمان شناخته میشود برای ساخت بلوک‌ها در قالب های چوبی ابداع شد که شامل پودر آهک، خاک رس و آب بود.

امروزه این بلوک‌های سیمانی به علت مزایا و قابلیت‌های فراوانی که دارند اغلب جایگزینی برای آجر هستند. در ادامه بیشتر به معرفی این مزایا، قابلیت‌ها و انواع مختلف این بلوک‌ها میپردازیم.

راهنمای مطالعه نمایش

بلوک ساختمانی چیست؟

قبل از اینکه به معرفی بلوک سیمانی بپردازیم، کمی درباره بلوک‌های ساختمانی و انواع آن صحبت خواهیم کرد. بلوک‌های سیمانی یکی از انواع بلوک‌های ساختمانی هستند؛ بلوک‌های ساختمانی شکلی مانند آجر دارند و با توجه به نوع و کاربری از مواد مختلفی مانند سیمان، ماسه،آب، سنگدانه‌های دیگر و… ساخته میشوند و شکل و ظاهر متفاوتی نیز دارند.

پرکاربرد ترین نوع بلوک‌های ساختمانی بلوک‌های سفالی و سیمانی هستند که هر کدام انواع مختلفی دارند و برای سازه های متفاوت استفاده میشوند. 

بلوک سیمانی

بلوک‌های سیمانی به علت استحکام، ثبات و مقاومت در برابر گرما و قیمت مناسب به عنوان یکی از مقرون به صرفه‌ترین و کاربردی‌ترین جایگزین‌ها برای بسیاری از مصالح ساختمانی هستند. بلوک سیمانی با نام بلوک بتنی نیز شناخته می شود اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که سیمان و بتن یکی نیستند و سیمان یکی از موادی است که برای ساخت بتن استفاده میشود.

بتن از ترکیب سیمان، شن و ماسه یا سنگدانه ‌های دیگر به دست می‌آید ؛ یعنی بلوک‌های سیمانی در واقع ازجنس بتن میباشند و استفاده از کلمه ی سیمان هر چند اشتباه اما رایج است. بلوک‌های سیمانی از ترکیب این بتن با مقدارهای متفاوت از سنگدانه‌ها و آب با توجه به نوع بلوک موردنظر و کاربری آن ساخته می شوند.

اما انواع بلوک‌های سیمانی چه هستند؟ چه خصوصیاتی دارند و هرکدام برای چه امری به کار می روند؟

کاربرد بلوک سیمانی

بلوک‌های سیمانی کاربرد وسیعی در صنعت ساخت و ساز دارند و به عنوان مصالح اصلی برای خود سازه یا دیواره‌های محافظ دور ساختمان های مسکونی و تجاری استفاده میشوند. این بلوک‌ها اغلب انتخاب اول سازندگان برای ساخت هر نوع دیواری هستند چرا که نسبت به رطوبت و آتش مقاوم بوده و به علت وزن پایینی که دارند ( بلوک سبک)، کار را برای کارگران ساختمانی راحتتر میکنند.

همچنین در کنار جاده‌ها و خیابان‌ها این بلوک‌ها را دیده اید که برای جداسازی پیاده‌رو یا لاین‌های جاده استفاده شده‌اند. بلوک‌هایی که  بر کف خیابان می‌بینید هم از نوع سیمانی هستند که به آنها “بلوک سنگ فرش” گفته میشود.

وجود انواع مختلف این بلوک‌ها با طراحی و کاربری متفاوت سبب شده است تا سازندگان بتوانند با توجه به نیاز کارفرما و شرایط محیطی  از این مصالح مقرون به صرفه برای هر نوع سازه‌ای استفاده نمایند.

انواع بلوک سیمانی

۱. بلوک سیمانی سنگین (معمولی)

بلوک‌های سیمانی سنگین رایج‌ترین نوع بلوک بتنی بوده و به شکل مکعب مستطیل‌های توپر میباشند. این بلوک‌ها بسیار سنگین و مقاوم بوده و با استفاده از سنگدانه هایی که چگالی بالایی دارند ساخته میشوند. به علت این مقاومت بالا،  بلوک ‌های سنگین برای دیوار چینی باغ‌ها و حیاط، ساخت سایر سازه‌های باربر یا در واقع دیوارهای پایینی و پی ساختمان ها به  کار میروند. همچنین اندازه‌ی بزرگ این بلوک‌ها منجر به افزایش سرعت فرایند ساخت و ساز خواهد شد.

بلوک‌های سیمانی سنگین رایج‌ترین نوع بلوک بتنی بوده و به شکل مکعب مستطیل‌های توپر میباشند.
بلوک‌های سیمانی سنگین رایج‌ترین نوع بلوک بتنی بوده و به شکل مکعب مستطیل‌های توپر میباشند.

چگالی این بلوک‌های سیمانی چیزی حدود ۲۰۰۰  کیلوگرم بر متر مکعب بوده و ابعاد آن معمولا ۲۰*۲۰*۴۰ است. بلوک‌های سنگین دارای دو نوع ته‌باز و ته‌بسته هستند که قیمت هر دوی آن ها با توجه به ابعاد از ۴۰۰۰ تا ۶۰۰۰ تومان متغیر است. در ادامه خواهید دید که بلو‌ک‌های سبک دارای حفر‌ه‌هایی هستند. بلوک‌های سنگین نیز ممکن است دارای فضای خالی یا حفره باشند اما به اندازه‌ی بلوک‌های سبک نیست.

۲. بلوک سیمانی سبک

بلوک سبک به بلوک‌هایی گفته میشود که درون آنها فضایی خالی با مساحت بیشتر از ۲۵ درصد مساحت کل بلوک وجود دارد. نسبت فضای خالی به بخش حامد بلوک نباید بیشتر از ۱:۱ شود. چرا که در این صورت مقاومت فشاری کاهش پیدا میکند. بلوک‌های سیمانی سبک از ترکیب بتن، آب و سنگدانه های کم چگالی ساخته میشوند.

مواد اولیه‌ی کم چگال و وجود حفره‌های خالی که حداقل یک چهارم بلوک را در بر میگیرند باعث سبک بودن این بلوک‌ها و در نتیجه سهولت در استفاده و نصب آنها میشود.

با توجه به نحوه‌ی کاربری، شکل و اندازه‌ی حفره‌ها متغیر است و در برخی موارد داخل حفره‌ها با مواد مناسب و مورد نیاز پر میشود. همچنین سطح خارجی این بلوک‌ها صاف تر از بلوک سنگین است به همین دلیل هنگام ساخت و ساز ملات کمتری برای چسباندن آن ها به یکدیگر استفاده میشود.

از این بلوک‌ها در دیوار چینی ( دیوار غیرباربر)، ایجاد شیب در بخشی از سازه با پر کردن کف ساختمان استفاده میشود.

قیمت بلوک سیمانی سنگین و سبک را از خانه بلوک بگیرید.
قیمت بلوک سیمانی سنگین و سبک را از خانه بلوک بگیرید.

ابعاد بلوک‌های سبک متفاوت است اما معمولا در سه اندازه‌ی ۴۰*۲۰*۷، ۴۰*۲۰*۱۰، ۴۰*۲۰*۲۰ تولید میشوند و قیمت آنها با توجه به نوع بلوک و تعداد جداره‌ها از ۵۰۰۰ تومان تا ۷۶۰۰ تومان متغیر است. البته باید در نظر داشت که اصولا قیمت مصالح ساختمانی در شهرهای مختلف ایران به خصوص بلوک ها متفاوت است. 

بلوک های سبک از نظر چگالی به چهار رده دسته‌بندی میشوند:

  1. رده یک: چگالی پس از خشک شدن کامل حدود ۵۵۰ تا ۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.
  2. رده دو: چگالی پس از خشک شدن کامل حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.
  3. رده سه: چگالی پس از خشک شدن کامل حدود  ۱۰۰۰ تا  ۱۷۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.
  4. رده چهار: چگالی پس از خشک شدن کامل حدود ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است. البته این بلوک ها در دسته بندی بلوک های نیمه سبک یا نیمه سنگین قرار میگیرند.

رده یک و دو برای دیوارهای غیرباربر و رده سوم و چهارم برای دیوارهای باربر استفاده میشوند. درست مانند بلوک سیمانی سنگین، بلوک‌های سبک نیز انواع مختلفی دارند که هر کدام دارای ظاهر و کاربری متفاوت است:

۳. بلوک سبک لینتل

این نوع بلوک‌ها به عنوان بلوک‌های کانالی نیز شناخته می شوند و به شکل U می باشند. این بلوک ها معمولا در بالای درب‌ها و پنجره‌ها قرار می گیرند تا وزنی که از بالای سازه به آن ها وارد می شود را حمل کنند. بعد از نصب بلوک درون بخش خالی آن سیمان و تیرآهن قرار می گیرد. این بلوک ها معمولا در دیوارهای باربر به کار میروند.

۴. بلوک سبک کشیده

این بلوکها به منظور اتصال گوشه های مصالح بنایی ( بلوک یا آجر) استفاده می شوند. گاهی اوقات ممکن است به علت شکستگی یا زاویه ی نامتعارف، مصالح کاملا در کنار یکدیگر قرار نگیرند که در این مواقع از این بلوک ها استفاده می شود. ظاهر این بلوک ها ممکن است مانند یک بلوک سبک معمولی باشد اما قسمت رویی آن ها به گونه ای طراحی شده است که باید موازی دیوار قرار داده شوند.

۵. بلوک سبک ستونی

اگر به تصویر بالا نگاه کنید میبینید که انتهای بلوک یک شیار وجود دارد که در بلوک ستونی نیست و گوشه‌های  آن کاملا صاف و قائم هستند. از این نوع بلوک در ساخت اسکله‌ها و ستونها استفاده میشود.

۶. بلوک سبک گازی

بلوک‌های سبک گازی خود انواع مختلفی دارند اما رایج ترین نوع آن، بلوک سبک هبلکس یا ACC است. درست است که یک نوع بلوک سبک به شمار میرود ولی اغلب بدون حفره میباشد.  این نوع بلوک ها از ترکیب سنگدانه های کوارتز،سیمان پورتلند، پودر آلومینیوم و سایر مواد به دست می آید. بعد از مخلوط کردن این مواد و ریختن داخل قالب تحت فشار و حرارات بالا آتوکلاو (بخاردهی) میشود.

این امر سبب کاهش ضریب انتقال حرارت و صدا و افزایش استقامت میشود. این بلوک ها به صورت گسترده ای در ساخت آپارتمان ها و ساختمان ها مسکونی استفاده میشوند. همچنین به علت مقاومت بالا در برابر زلزله در مکان هایی مثل بیمارستان ها، مدارس و ساختمان های بسیار بلند به کار میروند.

بلوک‌های هبلکس عایق هایی عالی برای صدا و حرارت هستند البته به طور کلی بلوک‌های  بتنی عایق حرارت هستند به همین جهت باعث صرفه جویی در مصرف انرژی میشوند. بلوک های هبلکس در برابر موریانه و رطوبت نیز مقاومند به همین دلیل استفاده از آن ها به افزایش طول عمر سازه کمک میکند.

بلوک های سبک انواع گوناگون دیگری نیزدارند مانند بلوک پارتیشن، بلوک لیکا، بلوک زاویه ای و.. اما اکثر این بلوک ها در کشور ما مورد استفاده قرار نمیگیرند؛ چرا که با استاندارد های نظام مهندسی یا شرایط محیطی و آب و هوایی کشور سازگار نیستند.

استحکام بلوک سیمانی

این مبحث به دو بخش تقسیم می شود؛ استحکام بلوک سیمانی و استحکام سازه هایی که با این بلوک ها ساخته می شوند. ابتدا برای بیان میزان استحکام خود بلوک های سیمانی، آن ها را با آجر مقایسه می کنیم؛ هر دوی آن ها مقاومت و استحکام بالایی دارند اما بهره‌وری از این قدرت توسط استفاده از ملات درست و باکیفیت ممکن میشود.

عبارت فشار مقاومتی به معنای میزان فشار عمودی‌ای است که اجسام، به خصوص مصالح ساختمانی میتوانند تحمل کنند. فشار مقاومتی بلوک سیمانی حدود ۲۴۶ کیلوگرم بر سانتی متر مربع است در حالی که این عدد برای آجر حدود ۲۰۰ است. اما با استفاده از ملاتی که دارای درصد بالاتری از سیمان است این اعداد بیشتر هم میشوند. 

پس در نهایت میتوان گفت که مقاومت و استحکام بلوک های سیمانی بیشتر از آجر است؛ البته این بدین معنا نیست که بلوک قطعا انتخاب بهتری از آجر است. مصالح ساختمانی باید بر اساس نوع سازه و شرایط محیطی انتخاب شوند نه صرفا استقامت؛ مثلا اگر می خواهید یک ساختمان یک طبقه بسازید، مصالح قرار نیست فشار عمودی زیادی را متحمل شوند پس عواملی مهم تر از استحکام مانند کاربری سازه و آب و هوای منطقه باید در نظر گرفته شوند.

سازه های بتنی اگر اصولی و با ملات درست ساخه شوند از طول عمر و استحکام بالایی برخوردارند. در بخش بعدی با مزایای بلوک های سیمانی آشنا خواهیم شد. از این مزیت ها میتوان به مقاومت در برابر رطوبت، پوسیدگی و تغییرات دما اشاره کرد. به این دلایل است که سازه های بتنی تحت تاثیر تغییرات محیطی قرار نمیگیرند و تنها گذر سال‌های طولانی است که می تواند آن ها را فرسوده کند. بلوک‌های سبک به علت نوع طراحی خود در برابر حوادثی مثل زلزله مقاومند در حالی که در سازه‌های آجری؛ آجرها ممکن است بشکنند یا ترک بخورند. این یکی از دلایلی است که امروزه استفاده از بلوک‌های سیمانی رایح تر از آجر شده است.

مزایای بلوک سیمانی

۱. بهره وری بالای انرژی

عایق‌سازی یک مرحله ی مهم در ساختن یک ساختمان است و بلوک های سیمانی سنگین ابزاری مناسب برای عایق‌سازی دیوارها می باشند. سازه‌هایی که با این نوع بلوک ساخته می شوند، نسبت به تغییرات دمایی حساس نیستند؛ یعنی با تغییرات دمای بیرون دمای داخل ساختمان تغییر چندانی نمی کند به همین دلیل نیازی به مصرف بالای انرژی برای گرم و سرد کردن ساختمان باقی نمی ماند و این کاهش مصرف میتواند منجر به حدود ۲۵ درصد صرفه جویی در انرژی شود.

۲. کاهش هزینه‌ی ساخت و ساز

لوک سیمانی یکی از مصالح ساختمانی است که نسبت به آجر و چوب آسیب کمتری به محیط زیست می زند. استفاده ی زیاد چوب و ذغال برای ساخت آجر تاثیرات زیان بار فروانی بر محیط زیست  و منابع طبیعی دارد. به  دلیل این ضرر ها و زمان و سرمایه ی زیستی و انسانی ای که برای ساخت این مصالح به کار میرود، قیمت نسبتا بالایی نیز دارند. در نتیجه استفاده از بلوک بتنی نه تنها آسیب کمتری به محیط زیست میزند، بلکه باعث صرفه جویی در هزینه ها نیز می شود.

۳. امکان طراحی آسان به علت وجود انواع مختلف بلوک سیمانی

لوک‌های سیمانی در اشکال مختلفی وجود دارند که با توجه به کاربری، طراحی و معماری ساختمان میتوان از آنها بهره برد. اگر به هر کدام از ویژگی هایی که در خانه تان در نظر دارید فکر کنید، مطمئن باشید که می توانید به نحوی از بلوک های سیمانی استفاده کنید. دیوارها، قفسه ها و طاقچه ها یا دکور محیط خارجی ساختمان؛ در تمام این موارد بلوک های سیمانی قابل استفاده اند!

۴. کاهش هزینه نگهداری

یکی از بزرگترین مزیت هایی که بلوک سیمانی نسبت به سایر مصالح ساختمانی دارد طول عمر بالا و نیاز کم به نگهداری و مراقبت است. مثلا بر خلاف چوب، بتن در برابر رطوبت آسیب پذیر نیست و مانند آن کپک و قارچ را جذب نمی کند. این معیاری مهم برای تخمین طول عمر یک سازه است چرا که رطوبت باعث پوسیدگی یا زنگ زدن برخی مصالح می شود. بتن این خصوصیت را ندارد که این  به کاهش هزینه های احتمالی تعمیر یا نگهداری که ممکن است در آینده متقبل شوید، می انجامد.

۵. ماندگاری بالا

از آن جایی که استحکام بلوک‌های سیمانی بالا است؛ دیوارهایی هم که از آنها ساخته میشوند نسبت به دیوار آجری یا چوبی مستحکم‌تر هستند. حفره‌های درون بلوک میتوانند توسط یک ماده‌ی تقویت کننده پر شوند تا سختی آن را افزایش دهد.

۶. مقاوم در برابر آتش

موادی که در ساخت بلوک‌های سیمانی استفاده میشوند، اشتعال‌پذیر نیستند و میتوانند سرما یا گرمای شدید را تحمل کنند؛ برخلاف دیوارهای چوبی که آتش را سریع‌تر انتقال می دهند. همچنین بتن ریخته گری که ممکن است به عنوان ملات استفاده شود به اندازه بلوک های بتنی در برابر آتش مقاوم نیست.

معایب بلوک سیمانی

۱. امکان خسارت به ساختمان توسط آب

درست است که بلوک‌های سیمانی نسبت به رطوبت مقاومند اما اگر آب به صورت مستقیم و دائم با آنها در تماس باشد، منافذی که در بتن وجود دارند به مرور زمان توسط آب بزرگ و بزرگتر شده و نفوذ آب راحت‌تر میشود. بنابراین در مناطق نزدیک ساحل و دارای آب و هوای موسمی سازه های بتنی رایج نیستند.

۲. دشواری تعمیر در آینده

دیوارهایی که از بلوک سیمانی ساخته شده اند، نیاز به ابزارهای مخصوص برای برش دارند و این امر ممکن است هزینه‌های زیادی به دنبال داشته باشد. اما چرا باید نیاز به برش دیوار پیدا کنید؟ ممکن است لوله‌های داخل دیوار دچار شکستگی شوند یا مشکلی در سیم‌کشی ساختمان یا هرآنچه که درون دیوار ساختمان‌ها است، به وجود آید. پس بهتر است این احتمالات در روزهای اولیه ی شروع ساخت وساز در نظر گرفته شوند. زیرا در صورت بروز مسائل گفته شده، باید هزینه ای بیشتر از آنچه که میتوانستید در گذشته بپردازید، متقبل شوید.

۳. محدودیت در طراحی و دکوراسیون

درست است که برای هر نوع کاربری و سازه‌ای یک نوع بلوک سیمانی نیز وجود دارد اما این مختص به رفع نیازهای فنی سازه است. بلوک های سیمانی شکلی مکعب مستطیلی دارند و برش آنها سخت است. به این دلیل طراحی داخلی یا خارجی یک ساختمان با این مصالح موانعی را بر سر طراحان می گذارد و ممکن است نتیجه ی نهایی زیبایی و جذابیت مورد انتظار را نداشته باشد.

استفاده از بلوک برای ساخت استخر یکی از کم هزینه ترین گزینه‌ها برای اجرای این سازه است.
استفاده از بلوک برای ساخت استخر یکی از کم هزینه ترین گزینه‌ها برای اجرای این سازه است.

معایب ساخت خانه با بلوک سیمانی

صاحبان ملک گزینه‌های فراوانی برای انتخاب مصالح ساختمانی جهت شروع ساخت و ساز دارند و بلوک‌های سیمانی راهی سریع و موثر برای خلق یک خانه‌ی رویایی هستند.

سازگاری محیطی کمتری دارد.

همانطور که قبلا هم گفتیم بلوک‌های بتنی نسبت به سایر مصالح آسیب کمتری به محیط زیست میزنند. علاوه براین بلوک بتنی انتخابی سالم برای ساخت خانه است چرا که میزان انتشار مواد آلی فرار (VOC) در سازه های بتنی کمتر از سازه های چوبی است. وجود این مواد در خانه می تواند منجر به سردرد، حالت تهوع، تحریک سینوس‌ها و آسیب به اندام‌های داخلی  شود. همچنین با انتخاب بتن برای سازه‌ی خود از ریسک ابتلا به عفونت دستگاه تنفسی و مشکلات سیستم ایمنی بدن نیز دوری می کنید.

مقاومت کمتری دارد

خانه های بتنی در مناطق مرطوب به علت مقاومت در برابر رطوبت رایج‌تر هستند. همچنین سازه‌های بتنی در برابر باد‌های سنگین نیز مقاوم بوده و برای مناطقی که در معرض طوفان‌های استوایی و گردباد هستند مناسبند. سازه‌های بتنی میتوانند بادهایی با سرعت ۳۲۰ کیلومتر بر ساعت را تحمل کنند.

هزینه بیشتری دارد

در صورت وقوع حادثه، بازسازی یک خانه بتنی بسیار ارزانتر است. چرا که معمولا  دیوارها کاملا نمیریزند و معمولا سالم و قابل استفاده هستند. به همین خاطر فرایند تعمیرات روی سقف، پنجره ها و دکوراسیون داخلی متمرکز می شود و حتی اگر هزینه‌ی مصالح این بخش‌ها هم بالا باشد به هر حال هزینه‌ی کمتری برای نیروی انسانی پرداخت خواهد شد.

مقاومت در برابر آب را از دست میدهد

در بخش معایب بیان کردیم که بلوک های سیمانی به مرور زمان مقاومت خود در برابر آب را از دست داده و باعث نفوذ آب به داخل خانه می شوند. سیمان ماده‌ای قوی و مقاوم اما دارای منافذ بسیار است؛ آب ماده‌ای صبور است و به مرور زمان راهی به داخل خانه پیدا می کند. بنابراین ساخت سازه‌ی بتنی در مناطقی که سطح دریاها بالا یا در معرض سیل یا سونامی هستند توصیه نمی شود. یا اینکه بهتر است قبل از ساخت ساختمان، بلوک ها با درزگیر ضد آب پوشیده شوند.

قیمت بلوک سیمانی از سایر مصالح پایین تر است

درست است که قیمت بلوک سیمانی از سایر مصالح پایین تر هستند اما در نهایت هزینه ی ساخت یک سازه ی سیمانی بیشتر است. این به دلیل ظاهر نه چندان جذاب این نوع سازه ها است. ساختمان های بتنی معمولا ظاهری خاکستری و ساده دارند و برای اینکه بتوان آنها را نقاشی کرد باید لایه ای از سیمان روی آن ها کشیده شود که این خود یک هزینه است!

همانطور که قبلا در مزایای بلوک سیمانی اشاره کردیم، سازه‌های سیمانی نسبت به تغییرات دما حساس نیستند و داخل آنها معمولا دمای ثابتی دارد که از مصرف بالای انرژی پیشگیری میکند. اما برای بهره‌وری از این مزیت فقط بلوک های بتنی کافی نیستند و باید درب‌ها و پنجره‌های عایق نیز خریداری شوند. همچنین سازندگان باید فضای میان بلوک و پنجره را کمی خالی کنند تا هوای درون آن که می تواند باعث انتقال صدا یا گرما و سرما به داخل ساختمان شود را محفوظ سازند.

همچنین بلوک‌های سیمانی اولین انتخاب سازندگان در بسیاری از مناطق نیست. به همین دلیل روش‌های استفاده و طراحی دکوراسیون در این مناطق توسعه نیافته و آشنا نیستند و به همین دلیل ممکن است سازه ی نهایی اصولی ساخته نشود. بنابراین نه تنها باید به شرایط آب و هوایی بلکه به دانش سازندگان و فرایندهای رایج ساخت و ساز در مناطق مختلف نیز توجه کرد.

استفاده از بلوک برای ساخت استخر یکی از کم هزینه ترین گزینه‌ها برای اجرای این سازه است.
استفاده از بلوک برای ساخت استخر یکی از کم هزینه ترین گزینه‌ها برای اجرای این سازه است.

ساخت استخر با بلوک سیمانی

استفاده از بلوک برای ساخت استخر یکی از کم هزینه ترین گزینه‌ها برای اجرای این سازه است. بنابراین تنها امر مهم اصولی ساختن و استفاده ی درست از بلوک در فرایند ساخت و ساز است.

در بخش قبل گفتیم که مجاورت دائم آب با بلوک بتنی به علت وجود منافذ در آن، بلوک را به مرور زمان فرسوده کرده و استحکام آن را کاهش میدهد. پس بلوک‌ها باید با درزگیر پوشانده شوند یا پس از چیدن دیوار و کف، این کار انجام شود. راه دوم این است که درون بلوک ها لاینر قرار داده و بین بلوک ها فوم گذاشته شود.

اگر استخر به صورت اصولی ساخته شود، در صورت استفاده از بلوک های سبک، بلوک های پایین باید ترجیحا نیمه سبک بوده،  درون لایه ای از بتن قرار داده شده و پس از آن بلوک های بعدی روی آن چیده شوند.

نکته ی بعدی که باید به آن توجه داشت انتخاب زمین درست است. زمین مورد نظر باید عاری از هرگونه ریشه ی گیاه و درخت باشد. چرا که ریشه ی گیاهان باعث سست شدن خاک و بروز مشکلات اساسی در آینده خواهد شد. البته هر چقدر هم که زمین شما مناسب و مستحکم باشد، پی استخر باید تقویت شود.

پس از انجام مراحل خاکبرداری و شیفته ریزی و… کف استخر آرماتور بندی می شود و بتن ریزی انجام شده و پس از آن عملیات عایق بندی برای جلوگیری از نفوذ آب صورت میگیرد. البته این مرحله با توجه به نوع بلوک ها و درزگیری شدن یا نشدن آن ها قبل از دیوار چینی، با روش های مختلفی انجام میشود که در کشور ما معمولا عملیات درزگیری یا عایق بندی در آخر انجام انجام می‌پذیرد.

اثرات زیست محیطی در استفاده از بلوک سیمانی

جالب است بدانید که بعد از آب، بتن پرمصرف‌ترین ماده‌ی کره ی زمین است. زمانی که این جمله را می خوانید صنعت ساخت و ساز دنیا بیش از ۱۹۰۰۰ گالن بتن را مصرف کرده است. اگر صنعت تولید سیمان یک کشور بود، به سومین تولیدکننده‌ی کربن دی اکسید در دنیا با تولید ۲٫۸ میلیارد تن بعد از آمریکا و چین تبدیل میشد.

تمام پلاستیکی که در ۶۰ سال اخیر تولید شده است، ۸ میلیارد تن است. صنعت سیمان در طول دو سال بیش از این هم تولید کرده است و با این که مشکل بزرگتری از پلاستیک است اما به اندازه ی آن جدی گرفته نمی شود.

درست است که ساختمان های بتنی به علت عایق بودن، مصرف انرژی را کاهش می دهند اما به همان نسبت با حتی بیشتر، در طی فرایند تولید سیمان، کربن دی اکسید تولید می شود به طوری که ۴ تا ۸ درصد کربن دی اکسید دنیا در این فرایند تولید می گردد. در بین مواد فقط ذغال، نفت و گاز طبیعی مقدار بیشتری CO2 آزاد می‌کنند.

متاسفانه سایر اثرات زیست محیطی سیمان کمتر شناخته شده‌اند. سیمان مانند یک دیو تشنه است که یک دهم مصرف آب صنایع جهان را به خود اختصاص داده است و ۷۵ درصد این مصرف در مناطق کم‌آب است! در شهرها، سیمان به اثر جزیره‌ی گرمایی شهری ( افزایش دما در شهرها) به وسیله‌ی جذب گرمای خورشید، آلاینده‌های ماشین‌ها و دستگاه‌های تهویه هوا می افزاید.

کارخانه‌های سیمان و ساخت بلوک‌های سیمانی خود منبعی برای آلودگی هوا هستند. از کامیون‌هایی که مواد اولیه و محصولات نهایی را به محل ساخت و ساز حمل می کنند گرفته تا ماشین آلاتی که برای ساخت بلوک‌ها استفاده میشود. همچنین برداشت بی‌رویه‌ی شن و ماسه از بستر رودخانه‌ها و دریاها، باعث نابودی بسیاری از ساحل ها شده است.

سیمان ماده‌ی اولیه برای ساخت بلوک‌های بتنی است و با گذر سال‌ها و تمایل بیشتر انسان ها به ماندگارسازی اثرات خود بر زمین، استفاده از آن افزایش داشته و خواهد داشت و این آغازی برای وقایع فاجعه‌آمیز آینده و تغییرات آب و هوایی است.

نتیجه گیری نهایی

بلوک‌های سیمانی انتخابی مناسب برای اکثر سازه‌ها هستند. تمامی مزایا و قابلیت هایش آن را به یکی از مصالح ساختمانی پرطرفدار تبدیل کرده است اما این دلیل کافی برای استفاده از بلوک سیمانی نیست؛ باید به تمام عوامل مانند آب و هوا، نوع سازه، شکل و اندازه ی زمین، بودجه و… توجه کرد. بنابراین قبل از شروع ساخت و ساز و خلق خانه ی رویاییتان نقشه ای برای روزهای طوفانی که دیوارهایتان را تکان میدهد، داشته باشید!

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای

14 دیدگاه برای “بلوک سیمانی: از قیمت بلوک سیمانی تا ابعاد آن بیشتر بدانید

  1. سعید سوسنی گفته:

    بنده برای ولام تو گیلان از هر دو مدل بلوک سیمانی شما استفاده کردم. بسیار راضی کننده بو. و کار خیلی خوب در اومده. ممنونم از شرکت خوبتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.