ناودانی منقطع چیست + قیمت و خرید

مهمترین مسئله‌ای که در هنگام احداث یک ساختمان مورد توجه قرار می‌گیرد، مقاوم سازی ساختمان و بالا بردن ایمنی آن است. این امر موجب می‌شود تا ساختمان در هنگام بروز حوادثی مانند زلزله، از خود مقاومت خوبی نشان داده و عملکرد مناسبی داشته باشد. یکی از بهترین روش‌ها برای بالا بردن مقاومت دیوارها و سازه، استفاده از ناودانی منقطع است. در این مقاله از خانه بلوک به بررسی این محصول می‌پردازیم.

ناودانی منقطع چیست

وال پست منقطع یا همان ناودانی منقطع محصولی ساخته شده از جنس ورق سیاه یا فولاد گالوانیزه است که وظیفه مسلح نمودن و مقاوم سازی دیوارها را بر عهده دارد. مطابق با آیین نامه 2800، استفاده صحیح و اصولی از این محصول موجب می‌شود تا دیوارها عملکرد مناسبی در برابر زلزله از خود نشان دهند. در صورتی که ناودانی منقطع به همراه میلگرد بستر اجرا شود، افزایش مقاومت بیشتر خواهد شد. این موضوع همچنین موجب کاهش نهایی هزینه‌ها خواهد شد.

قیمت ناودانی منقطع

قیمت ناودانی منقطع

اولین موردی که بر قیمت ناودانی منقطع تاثیر می‌گذارد، قیمت فولاد گالوانیزه و ورق سیاه است، زیرا مواد اولیه مورد نیاز برای تولید این محصول، مواد ذکر شده هستند. همچنین عوامل دیگری که بر قیمت ناودانی منقطع اثر می‌گذارند، ابعاد ناودانی منقطع و حجم مورد نیاز برای خرید این محصول است. طبیعی است که قیمت ناودانی منقطع، با موارد ذکر شده رابطه مستقیم دارد. ناودانی تولید شده توسط ورق سیاه قیمت بالاتری نسبت به ناودانی تولید شده با فولاد گالوانیزه دارد. البته این اختلاف قیمت خیلی زیاد نیست.

ابعاد ناودانی منقطع

ناودانی منقع محصولی است که در ابعاد متنوعی تولید می‌شود. به صورت کلی ناودانی‌های‌ منقطع خانه بلوک، در جان‌های 10.5، 15.5 و 20.5 سانتیمتر، بال 6-7 سانتیمتر و طول‌های 20، 30 و 40 سانتیمتر تولید می‌شوند. به این صورت می‌توان گفت ابعاد ناودانی منقطع خانه بلوک به صورت زیر است.

 • جان 10.5، بال 6-7، طول 20 سانتیمتر
 • جان 10.5، بال 6-7، طول 30 سانتیمتر
 • جان 10.5، بال 6-7، طول 40 سانتیمتر
 • جان 15.5، بال 6-7، طول 20 سانتیمتر
 • جان 15.5، بال 6-7، طول 30 سانتیمتر
 • جان 15.5، بال 6-7، طول 40 سانتیمتر
 • جان 20.5، بال 6-7، طول 20 سانتیمتر
 • جان 20.5، بال 6-7، طول 30 سانتیمتر
 • جان 20.5، بال 6-7، طول 40 سانتیمتر

نحوه اجرای ناودانی منقطع

ناودانی منقطع به دو صورت درون دیوار اجرا می‌شود.

 1. اتصال ناودانی منقطع به ستون به وسیله میلگرد بستر
 2. اجرای ناودانی منقطع به وسیله انکر بولت و نبشی کشی

در وال پست عمودی، باید ناودانی منقطع را به گونه‌ای اجرا شود که به زیر تیر متصل شود. هنگام اجرای وال پست منقطع یا همان ناودانی منقطع باید فاصله بحرانی تیر را رعایت کرده و در این فاصله ناودانی منقطع را جایگذاری کنیم.

نکات مهم در اجرای ناودانی منقطع

نکات مهمی در اجرای ناودانی منقطع وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

اتصال ناودانی منقطع به سازه بتنی نباید به روش اتصال ضربه‌ای صورت گیرد.

ناودانی منقطع باید در فواصل یک متری در زیر و روی ستون اجرا شود. تا در هنگام زلزله دیوار به صورت کشویی درون ناودانی‌ها حرکت کرده و به سبب آن دیوار آسیب نبیند.

ناودانی منقطع گالوانیزه
ناودانی منقطع گالوانیزه

وزن ناودانی منقطع

وزن ناودانی منقطع با توجه به وزن فولاد گالوانیزه و ورق سیاه محاسبه می‌شود. به صورت کلی وزن هر یک از ناودانی‌های منقطع تولید شده در ابعاد ذکر شده، به صورت زیر است.

 • جان 10.5، بال 6-7، طول 20 سانتیمتر: وزن 800 گرم
 • جان 10.5، بال 6-7، طول 30 سانتیمتر: وزن 1250 گرم
 • جان 10.5، بال 6-7، طول 40 سانتیمتر: وزن 1600 گرم
 • جان 15.5، بال 6-7، طول 20 سانتیمتر: وزن 920 گرم
 • جان 15.5، بال 6-7، طول 30 سانتیمتر: وزن 1550 گرم
 • جان 15.5، بال 6-7، طول 40 سانتیمتر: وزن 2000 گرم
 • جان 20.5، بال 6-7، طول 20 سانتیمتر: وزن 1100 گرم
 • جان 20.5، بال 6-7، طول 30 سانتیمتر: وزن 1800 گرم
 • جان 20.5، بال 6-7، طول 40 سانتیمتر: وزن 2150 گرم

خرید ناودانی منقطع

همانگونه که اشاره شد، یکی از روش‌های مقاوم سازی ساختمان، استفاده از ناودانی منقطع یا وال پست منقطع است. این محصول اتصال بهتری میان دیوارهای داخلی و خارجی ایجاد کرده و به سبب آن موجب استحکام بیشتر اسکلت ساختمان می‌شود. استفاده از این محصول موجب می‌شود تا سازه و دیوارهای آن در برابر نیروهای خارجی ارده، مانند نیروی زلزله، مقاومت بالا داشته باشند. در نتیجه یکی از الزامات در هنگام احداث یک ساختمان، خرید ناودانی منقطع و اجرای آن است. یکی از مسائلی که به هنگام خرید ناودانی منقطع باید مورد توجه قرار داد، اعتبار شرکت و کارخانه تولید کننده این محصول است. طبیعی است که هرچه شرکت تولید کننده ناودانی منقطع معتبرتر باشد، کیفیت و مرغوبیت این محصول نیز بیشتر خواهد بود. برای خرید ناودانی منقطع به تولید کنندگان معتبر این محصول مراجعه فرمایید.

وال پست
وال پست

فروش ناودانی منقطع

همانطور که بالاتر اشاره شد، اعتبار تولید کننده ناودانی منقطع، تاثیر فراوانی بر قیمت آن دارد. به صورت کلی انتخاب شرکت و تولید کننده یک محصول، اقدامی مهم در پروسه خرید است. خانه بلوک یکی از بزرگترین تولید کنندگان ناودانی منقطع در کشور ایران است که محصول خود را با بالاترین کیفیت و در سریع ترین زمان ممکن به مشتریان خود عرضه می‌کند. شما مشتریان گرامی می‌توانید با تماس با این مجموعه، با شماره ویژه 021284283 تماس حاصل فرمایید و پس از مشاوره رایگان، در صورت تمایل اقدام به خرید محصول مورد نظر خود فرمایید. محصول خریداری شده توسط شما، در اولین فرصت و با بسته بندی مناسب به دست شما خواهد رسید. توجه داشته باشید که در سراسر ایران امکان ثبت سفارش به مجموعه خانه بلوک وجود دارد.

دفتر مرکزی تهران

021284283

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *