وزن مخصوص پوکه معدنی

فوران آتشفشان‌ها و پس از آن سرد شدن گدازه‌های آتشفشانی و تبدیل آن‌ها به سنگ‌های کوچک و بزرگ، پوکه معدنی شکل می‌گیرد. این پوکه‌ها چگالی بسیار کمی دارند به صورتی که بر روی آب شناور می‌مانند. وزن مخصوص پایین پوکه معدنی موجب شده است تا این ماده در مصارف گوناگون، مورد استفاده قرار گیرد. اما سوالی که ذهن بسیاری از مخاطبان را به خود مشغول می‌کند این است که وزن مخصوص پوکه معدنی چقدر است؟ خانه بلوک در این مقاله به این سوال پاسخ می‌دهد.

وزن مخصوص پوکه‌ معدنی چقدر است؟

ابتدا لازم است به تعریف وزن پوکه معدنی بپردازیم. وزن مخصوص یا چگالی، به وزن در واحد حجم یک ماده گفته می‌شود. در ادامه به بررسی وزن مخصوص انواع پوکه معدنی می‌پردازیم.

وزن مخصوص انواع پوکه معدنی

در این بخش به بررسی وزن مخصوص هر یک از انواع پوکه معدنی می‌پردازیم.

وزن مخصوص پوکه معدنی بادامی

این پوکه ابعادی بین 15 تا 30 میلیمتر دارد. وزن مخصوص این نوع پوکه را می‌توان 500 الی 600 کیلوگرم بر متر مکعب دانست. از این نوع پوکه در شیب بندی و کف سازی ساختمان‌ها، تصفیه خانه‌ها، کود دهی خاک گیاهان و سایر مصارف کشاورزی، جاده سازی، تونل سازی و … استفاده کرد.

پوکه معدنی بادامی
پوکه معدنی بادامی

وزن مخصوص پوکه معدنی نخودی

پوکه معدنی نخودی یا فندقی، پوکه‌هایی با قطر 10 الی 20 میلیمتر هستند. چگالی این پوکه حدود 500 تا 600 کیلوگرم بر متر مکعب است. این نوع پوکه اغلب در نوسازی طبقات، مصارف کشاورزی و زهکشی است.

پوکه معدنی نخودی
پوکه معدنی نخودی

وزن مخصوص پوکه معدنی عدسی

پوکه عدسی قطری حدود 4 الی 10 میلیمتر دارد. وزن مخصوص یا چگالی این نوع پوکه معدنی بین 500 تا 600 کیلوگرم بر متر مکعب است. این پوکه در مصارف ساختمانی و تولید بلوک سبک پوکه‌ای کاربرد فراوانی دارد.

پوکه معدنی عدسی
پوکه معدنی عدسی

وزن مخصوص پوکه معدنی پودری

این نوع پوکه معدنی، ریز ترین نوع است. پوکه معدنی پودری یا پوکه معدنی ماسه‌ای قطر 4 میلیمتر یا کمتر از آن دارد. این نوع پوکه در ساخت بتن، بلوک دیواری سبک پوکه‌ای و بلوک سقفی مصرف می‌گردد. پوکه معدنی پودری، وزن مخصوصی بین 900 تا 1000 کیلوگرم بر متر مکعب دارد.

پوکه معدنی پودری
پوکه معدنی پودری

به طور کلی وزن مخصوص پوکه‌های معدنی به صورت زیر است.

وزن مخصوص پوکه معدنی بادامی 600 – 500 کیلوگرم بر متر مکعب
وزن مخصوص پوکه معدنی نخودی 600 – 500 کیلوگرم بر متر مکعب
وزن مخصوص پوکه معدنی عدسی 600 – 500 کیلوگرم بر متر مکعب
وزن مخصوص پوکه معدنی پودری 1000 – 900 کیلوگرم بر متر مکعب

نحوه تشخیص پوکه معدنی مرغوب

برای تشخیص پوکه معدنی مرغوب، ابتدا باید به این سوال پاسخ دهیم که بهترین نوع پوکه معدنی چه ویژگی‌هایی دارد؟

برای پاسخ به این سوال و بررسی کیفیت و مرغوبیت پوکه معدنی، باید ویژگی‌های زیر را در آن بررسی کنیم.

وزن مخصوص پوکه معدنی

پوکه معدنی به صورت کلی وزن مخصوصی بین 500 تا 1000 کیلوگرم بر متر مکعب دارد. بهترین وزن برای پوکه معدنی، 600 کیلوگرم بر متر مکعب است.

مقاومت و استحکام پوکه معدنی

ویژگی دیگری که باید در پوکه معدنی مورد بررسی قرار داد، مقاومت و درجه سختی آن است. هر چه این پوکه معدنی مقاومت بیشتری از خود در برابر ضربه، فشار و حرارت نشان دهد، مرغوبیت بیشتری خواهد داشت.

میزان تخلخل پوکه معدنی

از مهمترین ویژگی‌ها و مزایای پوکه معدنی، تخلخل بالای بافت آن است.هر چه میزان این تخلخل بیشتر باشد، وزن مخصوص پوکه کمتر و در نتیجه کیفیت آن بیشتر خواهد بود.

رنگ پوکه معدنی

به طور قطع نمی‌توان مرغوبیت پوکه معدنی را بر اساس رنگ آن تعیین کرد. اما معمولا پوکه‌های تیره کیفیت بهتری دارند. رنگ پوکه‌های روشن به دلیل وجود ناخالصی و مواد آهکی در آن است. به همین دلیل است که پوکه‌های معدنی تیره را می‌توان با کیفیت تر دانست.

پوکه معدنی سفید
پوکه معدنی سفید

موقعیت مکانی استخراج پوکه معدنی

بهترین معادن استخراج پوکه معدنی در ایران، در شهرهای قروه و بستان آباد قرار دارند. پوکه‌های معدنی که از معادن این شهرها استخراج می‌شوند با کیفیت بوده و می‌توان به آنها اعتماد کرد.

وضعیت آب و هوایی منطقه تولید پوکه معدنی

شاید ابتدا به به نظر برسد که آب و هوای منطقه‌ای که پوکه معدنی از آن استخراج می‌شود، تاثیری در کیفیت و مرغوبیت آن ندارد.اما باید بدانید که آب و هوا کاملا بر کیفیت این ماده موثر است. در صورتی که معدن مورد نظر در منطقه‌ای با وضعیت آب و هوایی سرد و مرطوب قرار داشته باشد، کیفیت پوکه معدنی بیشتر خواهد بود. دلیل این امر این است که هنگام فوران آتشفشان و جاری شدن مواد مذاب بر روی زمین، این مواد با سرعت بیشتری سرد شده و در نتیجه مقدار گاز بیشتری در پوکه محبوس می‌شود. این امر سبب می‌شود تا میزان تخلخل پوکه افزایش یابد و در نتیجه پوکه معدنی استخراج شده با کیفیت تر باشد. قروه از جمله شهرهای سردسیر ایران است که پوکه‌های معدنی به دست آمده از معادن آن نیز بسیار با کیفیت هستند.

میزان پوکه معدنی ایجاد شده

 باید بدانید که هر چه میزان پوکه‌ای که توسط یک آتشفشان تولید می‌شود بیشتر باشد، احتمال وجود ناخالصی بر روی سنگ پوکه و ترکیب شدن این دو هنگام استخراج کمتر است. در نتیجه پوکه‌ای که از آن معدن برداشت می‌شود دارای مرغوبیت بیشتری خواهد بود.

قیمت پوکه معدنی برحسب وزن

قیمت پوکه معدنی، بر حسب متر مکعب محاسبه شده و به عوامل گوناگونی بستگی دارد. شما عزیزان می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناسان مجموعه خانه بلوک، از قیمت پوکه معدنی و بلوک‌های سبک پوکه‌ای مطلع شوید.

خرید پوکه معدنی

در این مقاله سعی کردیم به سوال شما در مورد این که وزن مخصوص پوکه معدنی چقدر است پاسخ دهیم. اگر قصد سفارش پوکه معدنی به میزان دلخواه و در انواع مختلف آن را دارید، و همچنین به جهت خرید بلوک پوکه‌ای، با شماره‌های تماس مجموعه خانه بلوک تماس حاصل فرمایید و پس از مشاوره رایگان و ثبت سفارش، محصول مورد نظر خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت، درب پروژه تحویل بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *