پوکه معدنی سفید

پوکه معدنی به سنگ‌های تشکیل شده از ماگمای آتشفشانی گفته می‌شود. مواد مذاب آتشفشانی پس از خرج شدن از دهانه کوه، بر روی سطح زمین جاری می‌شوند. این مواد پس از سرد شدن تبدیل به سنگ‌های پوکه معدنی می‌شوند. به دلیل روش تولید یکسان انواع پوکه معدنی، اغلب خصوصیات آنها نیز با یکدیگر مشابه است. وجه تمایز این پوکه‌ها، رنگ آنهاست. تفاوت رنگ پوکه‌های معدنی به دلیل املاح و عناصری است که درون مواد تشکیل دهده آن یعنی مواد مذاب آتشفشانی وجود دارد. پوکه‌های معدنی با رنگ‌های متفاوت، در خصوصیات خود نیز کمی با هم تفاوت دارند. در این مقاله از خانه بلوک به بررسی پوکه معدنی سفید می‌پردازیم.

پوکه معدنی سفید چیست؟

پوکه معدنی سفید نوعی پوکه معدنی است که همانند سایر پوکه‌ها، از مواد آتشفشانی تشکیل می‌شود. این مواد پس از پرتاب شدن و خروج از دهانه کوه، روی سطح زمین جاری شده و به سرعت سرد و منجمد شده و تبدیل به سنگ پوکه می‌شوند. این پوکه معدنی، تشکیل شده از ماگمای ریولیتی است که رنگ آن در اصل خاکستری روشن است، اما چون تمایل زیادی به سفیدی دارد به آن پوکه سفید می‌گویند. در ایران، این نوع پوکه اغلب در اطراف کوه سهند که کوهی آتشفشانی است یافت می‌شود. کوه سهند در شهرستان بستان آباد که یکی از شهرستان‌های اطراف شهر تبریز است می‌باشد. نام‌های دیگر این پوکه معدنی، پوکه معدنی تبریز یا پوکه معدنی بستان آباد و یا پوکه پومیس نیز می‌باشد.

پوکه معدنی سفید
پوکه معدنی سفید

انواع پوکه معدنی 

پوکه معدنی را می‌توان بر اساس سایز آن به 4 دسته پوکه معدنی بادامی، پوکه معدنی فندقی یا نخودی، پوکه معدنی عدسی و پوکه معدنی پودری تقسیم بندی کرد. دراین بخش به توضیح مختصر هر کدام از این انواع می‌پردازیم.

 • پوکه معدنی بادامی

این نوع پوکه معدنی دارای سایز بزرگتری نسبت به سایر انواع آن است. البته لازم به ذکر است که خصوصیات پوکه معدنی بادامی مشابه با پوکه‌های معدنی نخودی و عدسی است، تنها تفاوت آنها در ابعاد آنهاست. از این نوع پوکه اغلب در کف سازی و شیب بندی ساختمان استفاده می‌شود.

پوکه معدنی سفید بادامی
پوکه معدنی سفید بادامی
 • پوکه معدنی فندقی (نخودی)

پوکه معدنی نخودی یا همان فندقی، به پوکه‌هایی با قطر 10 الی 20 میلیمتر می‌گویند. چگالی این پوکه حدود 500 تا 700 کیلوگرم بر متر مکعب است. در نظر داشته باشید که هر چه چگالی این پوکه کمتر باشد، از کیفیت و مرغوبیت بیشتری برخوردار است. مقاومت فشاری پوکه معدنی نخودی بسیار بالاست. کاربرد این نوع پوکه اغلب در نوسازی طبقات، مصارف کشاورزی و زهکشی است.

پوکه معدنی سفید نخودی
پوکه معدنی سفید نخودی
 • پوکه معدنی عدسی

پوکه معدنی عدسی به پوکه‌های با قطر بین 4 تا 10 میلیمتر می‌گویند. در ساخت بلوک‌های دیواری سبک پوکه‌ای از این پوکه استفاده می‌شود.

پوکه معدنی سفید عدسی
پوکه معدنی سفید عدسی
 • پوکه معدنی پودری (فیلر)

پوکه‌هایی که قطر 4 میلیمتر یا کمتر از آن دارند، پوکه معدنی پودری نامیده می‌شوند. در ساخت بتن، بلوک دیواری سبک پوکه‌ای و بلوک سقفی از این نوع پوکه معدنی استفاده می‌شود.

پوکه معدنی سفید پودری
پوکه معدنی سفید پودری

ویژگی‌های پوکه معدنی

 • پوکه سفید تخلخل بسیار بالایی دارد که موجب پایین آمدن چگالی آن می‌شود. این پوکه بر روی سطح آب شناور می‌ماند.
 • تخلخل موجود در بافت این پوکه، آن را تبدیل به عایق صوتی بسیار خوبی کرده است.
 • پوکه معدنی به عنوان عایق حرارتی عملکرد بسیار خوبی دارد.
 • این پوکه مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت دارد. این نوع پوکه در دمای بسیار بالا مانند 700 درجه سانتیگراد نیز تغییر شکل نمی‌دهد.
 • پوکه معدنی (پوکه سفید بستان آباد) از مقاومت فشاری بالایی برخوردار است. همین امر موجب دوام آن در سال‌های طولانی می‌شود. لازم به ذکر است که مقاومت فشاری پوکه سفید بیشتر از سایر انواع پوکه است و در نتیجه به کار گیری آن در مصالح ساختمانی موجب می‌شود تا ساختمان در برابر زلزله ایمن شود.

کاربردهای پوکه سفید

 • از پوکه سفید برای ساخت بلوک‌های سبک دیواری استفاده می‌شود.
 • از این نوع پوکه در کف سازی و شیب بندی ساختمان استفاده می‌شود.
 • پوکه سفید به علت سطح زبر و سختی که دارد، به عنوان ساینده در صنعت نساجی و چرم سازی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در ساخت مواد بهداشتی چون خمیر دندان، صابون و شوینده‌ها از پوکه معدنی استفاده می‌شود. دلیل این امر، جنس آهکی آن است. این پوکه خاصیت پاک کنندگی دارد.
 • دیگر کاربرد پوکه سفید در صنعت رنگ سازی است.
 • برای پر کردن اسفالت از این پوکه استفاده می‌شود.
 • پوکه صنعتی در کشاورزی و باغداری مصارف گوناگونی دارد. از این ماده به عنوان کود استفاده می‌شود.
 • پوکه سفید در نمای ساختمان‌ها کاربرد دارد.
 • از کاربردهای جانبی این پوکه می‌توان به استفاده از آن در ساخت زیور آلات اشاره کرد.
 • در سیستم‌های تصفیه خانه‌ها و فیلتراسیون از این نوع پوکه استفاده می‌گردد.
پوکه معدنی سفید
پوکه معدنی سفید

قیمت پوکه معدنی سفید

برای تعیین قیمت پوکه معدنی سفید، باید عوامل اثرگذار بر روی قیمت آن را مد نظر قرار دهیم. یکی از مهمترین عوامل اثرگذار بر قیمت پوکه سفید، وزن مخصوص آن است. هر چه وزن مخصوص یا چگالی پوکه معدنی کمتر باشد، پوکه از مرغوبیت بیشتری برخوردار است. از دیگر عوامل تاثیرگذار بر قیمت پوکه معدنی، سایز آن است، هر کدام از سایزهای پوکه معدنی، قیمت مخصوص به خود را دارند. هزینه حمل بر اساس مسافت نیز موردی است که هنگام خرید پوکه سفید باید مورد توجه قرار دهید.

 پوکه سفید بهتر است یا پوکه معدنی سیاه؟

پوکه‌های سفید و سیاه هر دو دارای وزن پایین هستند اما پوکه سفید دارای وزن مخصوص پایین تری نسبت به پوکه معدنی سیاه است. البته باید توجه داشت که مقاومت فشاری پوکه معدنی سیاه بیشتر از پوکه سفید است. برای مقایسه این دو محصوصل باید توجه داشته باشید که هرکدام از این پوکه‌ها دارای کاربردها و ویژگی‌های منحصر به فرد هستند. به صوت کلی هر دو این پوکه‌ها از کیفیت خوبی برخوردار هستند و گزینه خوبی برای استفاده در صنایع گوناگون هستند.

چرا باید از پوکه معدنی استفاده کرد؟

پوکه سفید از گذشته تا کنون مصارف گوناگونی در میان مردم داشته است. برای اینکه بدانید دلیل محبوبیت این نوع پوکه چیست، مزایای پوکه معدنی را در این مقاله مطالعه کنید. خانه بلوک در این مقاله به بررسی کلی پوکه معدنی سفید پرداخته است. جهت کسب اطلاعات بیشتر و تجربه خریدی با کیفیت، با ما تماس بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *