گیره و قلاب میلگرد بستر

از جمله ملزوماتی که به منظور اجرای میلگرد بستر مورد استفاده قرار می‌گیرد، گیره و قلاب میلگرد بستر است. این اتصالات وظیفه اتصال میلگرد بستر به ستون یا دیوار دیگر را دارند. بدین منظور گیره از طریق جوش کاری یا با استفاده از پیچ و رول پلاک به ستون متصل شده و قلاب درون آن قرار می‌گیرد. در این مقاله، خانه بلوک به عنوان یکی از معتبر ترین تولید کنندگان میلگرد بستر و گیره و قلاب میلگرد ، به توضیح مختصری درباره این محصولات می‌پردازد.

تعریف میلگرد بستر

برای توضیح درباره گیره و قلاب میلگرد ، ابتدا بهتر است تعریف میلگرد بستر و کاربرد آن را بدانیم. میلگرد بستر محصولی است که از آن برای مقاوم سازی دیوارها و به صورت کلی مقاوم سازی سازه در برابر زلزله استفاده می‌شود. میلگرد بستر حاصل اتصال چند ملیگرد است.  برای ساخت این محصول، دو میلگرد به صورت موازی قرار گرفته و میان آنها میلگردهای فرعی به صورت زیگزاگی و یا عمود بر میلگردهای اصلی قرار داده می‌شود. درصورتی که میلگردهای فرعی، عمود بر میلگردهای اصلی باشند، میلگرد بستر نهایی میلگرد بستر پلکانی خواهد بود، اما در صورتی که میلگردهای فرعی به صورت زیگزاگی میان میلگردهای اصلی قرار گیرند، میلگرد بستر تولید شده، میلگرد بستر خرپایی خواهد بود.

میلگرد بستر
میلگرد بستر

کاربرد میلگرد بستر

وظیفه اصلی میلگرد بستر، مقاوم سازی سازه در برابر فشارهای وارده مانند زلزله است. به صورت کلی، یکی از روش‌های تسلیح ساختمان در برابر زلزله و مقاوم سازی آن، استفاده از میلگرد بستر می‌باشد. ساختمان‌هایی که به وسیله خشت یا آجر ساخته می‌شوند، عملکرد خوبی در برابر زلزله نداشته و از مقاومت خوبی برخوردار نیستند. در این ساختمان‌ها، همچنین در ساختمان‌های ساخته شده با بلوک یا سفال و ساختمان‌های با ملات بستر نازک، استفاده از میلگرد بستر یک الزام می‌باشد. استفاده از میلگرد بستر موجب می‌شود تا دیواری که در برابر زلزله مقاومت ندارد، مقاوم شده و بتواند فشار و باری که هنگام زلزله به آن وارد می‌شود رابه خوبی تحمل کرده و فرو نریزد.

دیوارهای آجری و سفالی از جمله دیوارهایی هستند که میلگرد بستر در آنها بیشترین کاربرد را دارد. میلگرد بستر را می‌توان در هر دو نوع دیوار باربر و غیر باربر مورد استفاده قرار داد. شاید این سوال پیش بیاید که چرا برای مقاوم سازی دیوارها، روش میلگرد بستر اجرا می‌شود؟ اینگونه پاسخ می‌دهیم که درست است که روش‌های فراوانی برای مقاوم سازی دیوارها و به صورت کلی مقاوم سازی سازه در برابر زلزله وجود دارد، اما در سازه‌هایی که به وسیله خشت و سفال ساخته شده‌اند، مسائل و مشکلاتی وجود دارد که به راحتی به وسیله میلگرد بستر می‌توان این مشکلات را حل کرد. این دلیل موجب می‌شود تا استفاده از میلگرد بستر یکی از بهترین روش‌ها برای مقاوم سازی دیوار باشد.

انواع میلگرد بستر
انواع میلگرد بستر

گیره میلگرد بستر

اتصالات میلگرد بستر شامل بست یا گیره میلگرد بستر و قلاب میلگرد بستر است. این محصولات برای اتصال میلگرد بستر به سایر عناصر سازه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. در ساختمان‌هایی که اسکلت فلزی دارند، گیره میلگرد بستر به وسیله میخ مخصوص فلزی به ستون متصل شده و یا به آن جوش می‌شود. در صورتی که اسکلت ساختمان بتنی باشد، از میخ بتن را پیچ و رول بولت برای اتصال گیره میلگرد بستر به ستون بتنی استفاده می‌شود.

گیره میلگرد بستر
گیره میلگرد بستر

قلاب میلگرد بستر

قلاب میلگرد بستر نیز وظیفه اتصال میلگرد بستر به گیره را دارد. بر روی گیره میلگرد بستر شکافی وجود دارد که قلاب درون آن سوراخ قرار می‌گیرد. این شکاف هنگام تولید گیره میلگرد بستر بر روی آن تعبیه می‌شود.

قلاب میلگرد بستر
قلاب میلگرد بستر

لازم به ذکر است که اتصال میلگرد بستر به قلاب و اتصال قلاب به گیره میلگرد بستر به صورت ثابت نبوده و حالتی مفصلی دارد، ولی اتصال گیره به ستون به صورت ثابت بوده و به وسیله پیچ یا جوش محکم می‌شود. میلگرد بستر، گیره میلگرد بستر و قلاب آن تماما از جنس فولاد گالوانیزه هستند. ساخت این محصولات از جنس فولاد گالوانیزه، موجب می‌شود تا مقاوم در برابر خوردگی باشند زیرا در صورتی که برای ساخت آنها از فولاد معمولی استفاده شود، به هنگام فرآیند هیدراتاسیون سیمان در ملات، دچار خوردگی و پوسیدگی شده و اتصال آنها جدا می‌شود. به منظور مقاوم سازی بیشتر این محصولات، پس از جوشکاری، از اسپری زینک نیز استفاده می‌شود.

گیره و قلاب میلگرد بستر

قیمت گیره و قلاب میلگرد بستر

همانگونه که بالاتر گفته شد، قلاب میلگرد بستر از جنس فولاد گالوانیزه است. بنابراین یکی از تاثیرگذار ترین عوامل در قیمت قلاب میلگرد بستر را می‌توان قیمت فولاد گالوانیزه دانست. قیمت فولاد نیز مطابق با قیمت جهانی ارز متغیر است. میزان فولاد مصرفی نیز در قیمت تمام شده این محصولات تاثیر دارد. حجم خرید و مسافت محل پروژه تا کارخانه را می‌توان ازدیگر عوامل موثر بر قیمت میلگرد بستر و گیره و قلاب آن دانست. در صورتی که می‌خواهید خریدی آسان و به صرفه را تجربه کنید، با شرکت خانه بلوک تماس بگیرید. خانه بلوک یکی از بزرگترین و معتبرترین تولید کنندگان میلگرد بستر و اتصالات آن در کشور ایران است. از طریق شماره‌های تماس زیر می‌توانید با ما در ارتباط باشید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *