تفاوت میلگرد بستر و وال پست

در این مطلب از وب سایت خانه بلوک به ذکر تفاوت میلگرد بستر و وال پست می‌پردازیم. در ابتدا شما را با مفهوم میلگرد بستر و وال پست آشنا می‌نماییم و در ادامه به بیان مقایسه و تفاوت میلگرد بستر و وال پست می‌پردازیم.

میلگرد بستر چیست؟

در راستای تفاوت میلگرد بستر و وال پست بیان می‌نماییم که میلگرد بستر محصولی است که از دو میلگرد موازی طولی و مفتول‌هایی که به صورت نردبانی و خرپایی میان آن دو قرار دارند، تشکیل می‌شود. میلگرد بستر در دیوارهایی ساخته شده با بلوک یا سفال و به عبارت بهتر، در دیوارهایی که در آن از ملات سنتی یا ملات دیگر (به غیر از ملات بستر نازک) استفاده می‌گردد، استفاده می‌شود. دلیل استفاده از میلگرد بستر، حفظ دیوار در برابر بارهای جانبی و جلوگیری از شکست دیوار است. این المان همچنین به عملکرد یکپارچه دیوار در برابر زلزله کمک می‌کند.

میلگرد بستر
میلگرد بستر

انواع میلگرد بستر 

میلگرد بستر در دو نوع اصلی وجود دارد. نردبانی و خرپایی.

میلگرد بستر نردبانی

در این نوع میلگرد بستر دو میلگرد به صورت موازی و با فاصله‌ای بین 6 تا 11 سانتیمتر از یکدیگر قرار داده می‌شوند. میان این دو میلگرد، مفتول‌هایی فلزی با فاصله حدودی 40 سانتیمتری از یکدیگر کار گذاشته می‌شود. در دیوارهای چند جداره و یا دیوارهایی که فضای خالی میان آنها و سایر عناصر سازه‌ای بیش از حد معمول است، از میلگرد بستر نردبانی استفاده می‌شود.

میلگرد بستر خرپایی

در این نوع میلگرد بستر نیز از دو میلگرد به صورت موازی استفاده می‌شود که مفتول‌های میان این دو به صورت موازی قرار نمی‌گیرند، بلکه به صورت زیگزاگی جایگذاری می‌شوند.

باید توجه داشت که هر کدام از انواع میلگرد، به صورت آماده خریداری می‌شوند و در محل پروژه ساخته و یا سر هم بندی نخواهند شد. همچنین بهتر است بدانید دو میلگرد اصلی که به صورت موازی هستند، آجدار و مفتول‌های میانی ساده هستند.

انواع میلگرد بستر
انواع میلگرد بستر

دلیل اجرای میلگرد بستر در راستای تفاوت میلگرد بستر و وال پست

دلایل مختلفی برای اجرای میلگرد بستر در سازه‌ها در راستای تفاوت میلگرد بستر و وال پست وجود دارد. مقاوم سازی دیوارها در برابر زلزله کاربرد اصلی میلگرد بستر است. یکی از کاربردهای مهم میلگرد بستر در دیوارهای دارای بازشو است. مهمترین نقش میلگرد بستر در این نوع دیوارها، کاهش نوسانات وارده به درزهای انبساطی دیوار است. دردیوارهایی که در آنها از پنل‌های بزرگ استفاده شده است، در دیوارهای حاشیه‌ای ساختمان، در سازه‌هایی که دهانه‌های عریض دارند و همچنین در تقاطع دیوارها از میلگرد بستر استفاده می‌شود.

قطر میلگردهای مورد استفاده در میلگرد بستر معمولا 4 میلیمتر است. جنس این میلگردها یا مفتول‌ها از کربن استیل گالوانیزه یا استینلس استیل است. میلگردها از این جنس ساخته می‌شوند تا در برابر عوامل محیطی مخرب، سالم بمانند. بر روی میلگرد بستر شیارهایی وجود دارد که موجب می‌شود سطح تماس میلگرد بستر با ملات بیشتر شود و به اصطلاح درگیری بیشتری با آن پیدا کند. این امر موجب می‌شود تا عملکرد میلگرد بستر در مقاوم سازی ساختمان بهتر باشد.

وال پست چیست؟

وال پست یا واردار، به کلاف‌هایی گفته می‌شود که به منظور افزایش مقاومت سازه در برابر عوامل طبیعی همچون زلزله و باد استفاده می‌شود. از این محصول برای اتصال میانقاب‌های سازه‌ای و غیر سازه‌ای به اسکلت ساختمان استفاده می‌شود. استفاده از وال پست مزایای فراوانی دارد. البته باید توجه داشت که استفاده از وال پست به این معنا نیست که دیوار ترک نمی‌خورد یا آسیب نمی‌بیند، بلکه تنها موجب کاهش آسیب‌های وارد شده به دیوار و به تبع آن کاهش آسیب‌های وارد شده به سازه در اثر زلزله می‌شود.

انواع وال پست

وال پست در دو نوع افقی و قائم وجود دارد.

وال پست قائم

در وال پست قائم، این محصول به صورت عمودی در کنار ستون یا سایر اجزای ساختمان قرار می‌گیرد. وال پست میانی که در طول دیوار قرار می‌گیرد، و وال پست کناری که با فاصله‌ای مشخص در نزدیکی اعضای عمودی ساختمان قرار می‌گیرد، نمونه‌های وال پست قائم یا عمودی هستند.

وال پست افقی

از این محصول در دیوارها در طبقاتی که ارتفاع کف تا کف آنها بیش از 3.5 متر است استفاده می‌شود زیرا این وال پست توان آن را دارد که به خوبی دیوار را از قاب سازه‌ای جدا کند.

باید توجه داشت که می‌توان از ترکیب وال پست‌های افقی و عمودی نیز استفاده کرد اما این امر به نظر مسئول پروژه بستگی دارد. به ترکیب این دو وال پست، وال پست ترکیبی می‌گویند. اگر این محصول به درستی مورد استفاده قرار گیرد، یکپارچگی بسیار بالایی در سازه ایجاد می‌کند.

وال پست بر اساس متریالی که از آن ساخته می‌شود نیز دسته بندی می‌شود. از نمونه‌های آن می‌توان به وال پست فلزی و وال پست بتن آرمه اشاره کرد.

وال پست عمودی و افقی
وال پست عمودی و افقی

الزامات و نکات قانونی نصب وال پست به لحاظ تفاوت میلگرد بستر و وال پست

الزامات قانونی برای نصب و استفاده از وال پست به شرح زیر است:

  • حداکثر طول مجاز برای دیوارهای غیرسازه‌ای که بین دو کلاف قائم قرار می‌گیرد، ۴ متر است.
  • اگر ارتفاع را از کف در نظر بگیریم، حداکثر ارتفاع مجاز دیوارهای غیر سازه‌ای بدون مهار، در سازه‌هایی با ارتفاع کف تا کف طبقات ۳٫۵ متر است.
  • لبه‌های قائم در تمام دیوارهای غیرسازه‌ای، باید مهار شوند.
وال پست
وال پست

تفاوت میلگرد بستر و وال پست

همانطور که گفته شد وال پست راهی برای مقاوم سازی ساختمان در برابر زلزله است‌. وال پست‌ها پروفیل‌هایی از نوع ناودانی یا نبشی است. استفاده از این پروفیل‌ها باعث می‌شود تا دیوار و عناصر سازه‌ای به درستی به یکدیگر متصل شوند و بار مرده به درستی از دیوار به ستون و تیر منتقل شود. میلگرد بستر نیز یکی دیگر از راه‌هایی است ساختمان را ایمن و مقاوم می‌کند. در این بخش به بررسی تفاوت میلگرد بستر و وال پست می‌پردازیم.

اولین تفاوت میلگرد بستر و وال پست را می‌توان مصالح آنها دانست. وال پست با استفاده از پروفیل نبشی یا ناودانی اجرا می‌شود. اجرای آن به صورتی است که ناودانی‌ها به وسیله رول بولت یا با جوشکاری به زمین و ستون متصل می‌شوند و پس از آن دیوار چینی انجام می‌شود. میلگرد بستر شامل مفتول‌های طولی و عرضی است که به وسیله گیره و قلاب به ستون متصل می‌شود.

تنوع وال پست نسبت به میلگرد بستر بیشتر است و باید بدانید که مقاومت بیشتری از میلگرد بستر نیز دارد. میلگرد بستر جایگزین مناسبی برای وال پست است و در دیوارهایی که اجرای وال پست در آنها الزامی نیست، از میلگرد بستر به جای وال پست استفاده می‌شود. البته باید توجه داشت که اجرای میلگرد بستر به تنهایی برای برخی دیوارها کافی نیست. اما میلگرد بستر یکی از راه‌هایی است که به تقویت عملکرد سازه کمک می‌کند و در برخی دیوارها به کار گیری آن نه تنها کمک کننده است بلکه الزامی نیز هست.

لازم به ذکر است که در صورت به کار گیری هر یک از روش‌های مقاوم سازی ساختمان، توجه به ضوابط اجرا و همچنین اجرای درست و اصولی آن ضروری است.

تفاوت میلگرد بستر و ال پست
تفاوت میلگرد بستر و وال پست

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *