از بلوک دو جداره و سه جداره و تفاوت آنها چه می‌دانید؟

بلوک‌های سبک جنس یکسانی دارند و متشکل از سیمان، پوکه معدنی و آب هستند. تنها تفاوت آنها در عرض و ضخامت آنهاست. بلوک‌های دوجداره و سه جداره از انواع بلوک سبک هستند. شاید بتوان گفت مهمترین دلیل استفاده از بلوک‌های دوجداره و سه جداره، ایجاد عایق مناسب در برابر حرارت و برودت و صوت است. بلوک‌های دو جداره دارای جداره کمتر در مقایسه با چند جداره‌هاست و طبعا شکست هوای کمتری در آن رخ می‌دهد. لازم به ذکر است که افزایش جداره بلوک موجب سنگین‌تر شدن بلوک و به تبع آن افزایش قیمت آن می‌شود.

تفاوت بلوک‌های دو جداره و سه جداره با یکدیگر

تفاوت از نظر ظاهری

بلوک سه جداره، دارای دو جداره خارجی و یک جداره داخلی است. اما بلوک دوجداره تنها دو جداره خارجی دارد. ممکن است حتی ابعاد این دو بلوک با یکدیگر برابر باشد اما میزان مصالحی که در بلوک سه جداره به کار می‌رود بیشتر است.

تفاوت از نظر ویژگی عایق

بلوک سه جداره تعدد بیشتری در شکست هوا دارد و بلوک دوجداره دارای دو بار شکست هوا است. میزان حفره‌های موجود در بلوک سه جداره بیشتر از بلوک دوجداره است و همچنین مصالح به کار رفته در بلوک سه جداره نیز بیشتر است. به همین دلیل این بلوک نسبت به بلوک دوجداره از ویژگی عایق بیشتری برخوردار است.

تفاوت از نظر مقاومت و دوام فشاری

بلوک سه جداره از نظر مقاومت و دوام فشار نیز برتر از بلوک دوجداره است. بلوک سه جداره دارای ردیف‌های عمود و افقی بیشتری است. به همین دلبل نسبت به بلوک دو جداره فشار بیشتری را می‌تواند تحمل کند.

تفاوت قیمت

برای تولید بلوک سه جداره در مقایسه با بلوک دوجداره، مصالح بیشتری استفاده شده است و این دلیلی برای بیشتر بودن قیمت این بلوک نسبت به بلوک دو جداره است.

بلوک‌ دو جداره

بلوک دو جداره ۷ سانت

این بلوک نازکترین بلوک سبک موجود در بازار است. از بلوک دوجداره ۷ سانت در تیغه چینی دیوارهای داخلی ساختمان، تیغه چینی دور آسانسور و همچنین در مکان‌هایی که اهمیت سبک بودن بلوک و پایین بودن ضریب انتقال حرارتی و صوتی بالاست، مورد استفاده قرار می‌گیرد. به کارگیری پوکه معدنی در ساخت این بلوک، موجب شده است تا در عین اینکه وزن بسیار پایینی دارد، قیمت مناسبی نیز داشته باشد.

بلوک دو جداره ۱۰ سانت

 این بلوک به دلیل عرض کمی که دارد و فضا را کمتر اشغال می‌کند، بهترین گزینه برای تیغه بندی دیوارهای داخلی ساختمان است. این بلوک نیز همانند بلوک دو جداره ۷ سانت، دارای وزن پایین و قیمت مناسب است.

بلوک سه جداره

بلوک سه جداره ۱۰ سانت

از جمله کاربردهای این بلوک می‌توان به تیغه بندی دیوارهای داخلی ساختمان در مناطقی که ذخیره انرژی دارای اهمیت و همچنین انتقال صوت مهم است اشاره کرد. بلوک سه جداره به علت داشتن جداره سوم که جداره میانی است، برای شیارزنی و عبور لوله‌های تاسیساتی بسیار مناسب است. همانطور که گفته شد، این بلوک مناسب برای دیوارهای داخلی طبقات ساختمان است و استفاده از آن در دیوارهای داخلی،  الزامات مبحث ۱۸ و ۱۹ آیین نامه مقررات ملی ساختمان را برآورده می‌کند.

بلوک سه جداره ۱۵ سانت

این بلوک دارای طول‌های ۴۰، ۵۰ و در برخی نقاط ۶۰ سانتی متر، ارتفاع ۲۰ سانتی متر و عرض ۱۵ سانتی متر است. این بلوک نسبت به بلوک‌های سنتی وزن کمتری دارد. این بلوک در دو نوع دو سر فاق و فاق و زبانه به مشتریان عزیز ارائه می‌شود. مواد تشکیل دهنده این بوک نیز همانند سایر بلوک‌های ذکر شده، سیمان، پوکه معدنی و آب است. لازم به ذکر است حداقل ضخامت لازم برای استفاده از این بلوک در دیوارهای خارجی یا بین واحدها، ۱۵ سانتی متر است.

بلوک سه جداره ۲۰ سانت

بلوک سه جداره ۲۰ سانت، گزینه بسیار مناسبی برای تیغه چینی و اجرای دیوارهای خارجی آپارتمان است. این بلوک دارای طول‌های ۴۰، ۵۰ و ۶۰ سانتی متر و عرض و ارتفاع ۲۰ سانتی متر است. بلوک سه جداره ۲۰ سانت نیز حاصل اختلاط آب، سیمان و پوکه معدنی است. این بلوک در ساختمان‌هایی که در معرض آب و هوای سخت (بسیار گرم یا بسیار سرد) هستند، عملکرد بسیار خوبی دارد. همچنین در مکان‌هایی با آلودگی صوتی بالا، استفاده از این بلوک پیشنهاد می‌شود.

انواع بلوک دو جداره و سه جداره دو سر فاق خانه بلوک
انواع بلوک دو جداره و سه جداره دو سر فاق خانه بلوک

 

انواع بلوک دو جداره و سه جداره فاق و زبانه دار خانه بلوک
انواع بلوک دو جداره و سه جداره فاق و زبانه دار خانه بلوک

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا بلوک دوجداره و سه جداره را به طور مختصر مورد بررسی قرار دهیم، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان شرکت خانه بلوک، با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش ۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *