راهنمای کامل اجرای بلوک سبک

بلوک‌های سبک از رایج‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی هستند که به علت مزایای فراوانی که دارند، در دهه‌های اخیر محبوبیت زیادی میان مهندسین ایرانی پیدا کرده‌اند. امروزه بسیاری از ساختمان‌ها با استفاده از این بلوک ساخته می‌شوند. به منظور استفاده صحیح از این بلوک و بهره وری از تمامی مزایای این بلوک، لازم است تا با نکات و راهنمای کامل اجرای بلوک سبک آشنا شویم. در این مقاله از سایت خانه بلوک، نکات مهم اجرای بلوک سبک شرح داده خواهد شد.

دیوار چینی با بلوک سبک

نصب و دیوار چینی بلوک هبلکس مشابه با دیوار چینی سنتی است. با استفاده از بست و اتصالات و همچنین چسب بلوک هبلکس، می‌توان این بلوک‌ها را به یکدیگر متصل کرد. به منظور استفاده از پنل‌های بزرگتر بلوک AAC، برای جابجایی و نصب آنها به جرثقیل نیاز است. در سایت هوملکس، که سایت دیگر مجموعه خانه بلوک است، می‌توانید ابزار بلوک هبلکس را انتخاب کنید و سفارش دهید. چسب بلوک هبلکس نیز توسط این مجموعه به فروش می‌رسد. لازم به ذکر است که باید چسب مخصوص بلوک AAC را از برندهای معتبر تهیه کنید. کیفیت چسب هبلکس موجب می‌شود تا اتصال بلوک و چسب، بهتر صورت گیرد.

بلوک هبلکس- اجرای بلوک سبک- خانه بلوک
بلوک هبلکس

مراحل اجرای دیوار چینی با بلوک سبک

مراحل اجرای بلوک سبک از طریق دیوار چینی با بلوک شامل مراحل زیر است :

 1. ردیف اول (رج اول) را با دقت بچینید

مهمترین مرحله در اجرای دیوارهای هبلکس، اجرای ردیف اول است. دقت داشته باشید که برای این کار حتما باید از چسب یا ملات مناسب استفاده کرد. در صورت تمایل می‌توانید با کارشناسان مجموعه خانه بلوک تماس گرفته و اطلاعات کارآمد و به روز در مورد استفاده از چسب بلوک هبلکس با برند هوملکس را دریافت نمایید.

 1. بلوک‌ها را تراز کنید

برای تراز کردن و چیدن تمام بلوک‌ها باید از یک چکش پلاستیکی مناسب و تراز کالیبره استفاده کنید.

 1. بلوک‌ها را به ابعاد دلخواه خود برش دهید

ممکن است به یک بلوک با اندازه کوچکتر نیاز داشته باشید. در این صورت می‌توانید از اره برقی و یا اره دستی برای برش بلوک و برش آن به اندازه دلخواه استفاده کنید.

 1. محل قرارگیری تاسیسات در بلوک را پوشش دهید

در این مرحله باید محل قرار گیری تاسیسات در بلوک را مشخص کرده و شیار یا شکاف مورد نیاز را در آن ایجاد کرد. پس از قرارگیری تاسیسات مورد نظر، از توری یا مش فایبرگلاس، ملات و ماله برای پوشاندن شکاف استفاده کنید.

 1. بست‌های لازم را به بلوک متصل کنید

استفاده از بست‌های بلوک سبک باید مطابق با آیین نامه 2800 و ضابطه 819 صورت گیرد.

اجرای بلوک سبک- خانه بلوک

ملات مورد استفاده برای اجرای بلوک سبک

بلوک سبک هبلکس یکی از مدرنترین مصالح ساختمانی است که به دلیل مزایای بیشماری که دارد طرفداران زیادی در بین مهندسان و پیمانکاران دارد. برای اتصال این بلوک‌ها به یکدیگر باید از ملاتی خشک و مخصوص، به نام چسب هوملکس استفاده شود. اجرای این ملات آماده بسیار آسان است. چسب بلوک هوملکس یکی از پرکاربردترین مواد مورد استفاده در ساخت و ساز می‌باشد.

چسب بلوک هوملکس- اجرای بلوک سبک-خانه بلوک
چسب بلوک هوملکس

ترکیبات و فرمول ساخت چسب بلوک هبلکس

سیمان، ماسه خشک، آب و دو نوع چسب پلیمری از اجزای اصلی چسب هبلکس هستند. این ملات دارای رنگ سفید یا خاکستری است و در کیسه‌های 25 کیلوگرمی بسته بندی و عرضه می‌شود. توجه داشته باشید از چسب‌های استاندارد و شناخته شده استفاده نمایید.

مشخصات چسب بلوک هبلکس
مشخصات چسب بلوک هبلکس

کاربردهای چسب بلوک هبلکس در اجرای بلوک سبک

از این چسب برای نصب بلوک‌ سبک هبلکس استفاده می‌شود. این چسب کاربردهای دیگری نیز دارد. برای مثال می‌توان از چسب هبلکس برای پرکردن شکاف بین بلوک‌های سبک هنگام ساخت دیوار استفاده کرد. از این چسب همچنین برای پر کردن شکاف‌ها، ترمیم خراش‌ها و عیوب دیوارهای بلوک سبک و هبلکس استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از چسب بلوک هبلکس (هوملکس)

 • به کارگیری آسان و عدم نیاز به مهارت خاص یا نیروی متخصص
 • افزایش سرعت ساخت و ساز
 • چسبندگی بالا و تضمین استحکام و مقاومت دیوار
 • غیر قابل اشتعال و مقاوم در برابر آتش
 • افزایش مقاومت فشاری دیوار و در نتیجه افزایش مقاومت سازه
 • عملکرد به عنوان عایق حرارتی
 • دوستدار محیط زیست و قابل بازگشت به چرخه طبیعت

نحوه استفاده از چسب بلوک هبلکس برای اجرای بلوک سبک

 • برای آماده سازی ملات، باید به ازای هر 25 کیلوگرم چسب هبلکس، یعنی به ازای هر کیسه چسب، 7 لیتر آب نیاز است.
 • ابتدا میزان لازم از پودر چسب را با آب مخلوط می‌کنیم.
 • در مرحله اول به مقدار لازم کیسه چسب هبلکس را با آب ترکیب می‌کنیم.
 • مخلوط چسب هبلکس و آب را خوب با هم مخلوط می‌کنیم تا مخلوطی همگن به دست آید.
 • به ترکیب به دست آمده زمان می دهیم تا قوام پیدا کند.
 • پس از به دست آوردن قوام لازم، دوباره آن را هم می‌زنیم تا خمیر یکدستی به دست آید. اگر خمیر خیلی غلیظ بود می‌توانیم به آن آب اضافه کنیم.
 • لازم به ذکر است که خمیر فقط تا دو ساعت پس از آماده شدن قابل استفاده است. هرگز بعد از دو ساعت چسب بیشتری اضافه نکنید. همچنین افزودن آب برای استفاده مجدد از آن ممنوع است.
 • خمیر به دست آمده را به اندازه 2 تا 5 میلیمتر روی بلوک استفاده می‌کنیم. برای چسباندن چسب هبلکس روی دیوار و صاف کردن آن از ماله شیاردار استفاده می‌شود.

نکات مهم و اساسی در اجرای بلوک سبک کدامند؟

 • قبل از شروع دیوار چینی به وسیله بلوک سبک باید بلوک‌ها را مرطوب کرد. در صورتی که بلوک‌ها خشک باشند، آب موجود در چسب یا ملات را به خود جذب کرده و باعث خشک شدن ملات می‌شوند. اگر ملات رطوبت کافی نداشته باشد، چسبندگی و کیفیت لازم را نخواهد داشت. پس از دیوار چینی نیز باید دیوار را به مدت 3 روز مرطوب نگه داشت. این امر موجب می‌شود تا چسبندگی بین چسب و بلوک بهتر صورت گیرد و به تبع آن مقاومت و ایمنی دیوار افزایش می‌یابد.
 • بهترین دمایی که می‌توان ملات را در آن آماده کرد، دمای 5 درجه سانتیگراد است. در صورتی که دما کمتر از این مقدار باشد، چسبندگی لازم در چسب ایجاد نمی‌شود. در فصول سرد سال مانند زمستان و پاییز، که دما پایینتر است، باید از آب گرم برای ساخت چسب بلوک سبک استفاده کرد.
 • بهترین زمان مصرف چسب بلوک سبک بین 1 تا 2 ساعت است. اگر استفاده از چسب، بعد از این زمان صورت گیرد، چسب غلظت مناسب خود را از دست داده و خشک و بی کیفیت می‌شود. بعضی افراد در این موقعیت، آب به چسب اضافه می‌کنند تا چسب دوباره به غلظت مورد نظر برسد. اما این کار بسیار مخرب است و کیفیت و چسبندگی چسب، به میزان بسیار زیادی کاهش می‌یابد.
 • پس از دیوار چینی باید دقت داشت تا دیوار (بلوک‌ها و ملات) در هوای بسیار گرم و دمای بالا، یا هوای بسیار سرد و دمای پایین قرار نگیرند. تعادل دمایی باید رعایت شود تا کیفیت دیوار ساخته شده حفظ شود.
 • باید توجه داشت که دیوار چینی را باید به صورت یکنواخت در ارتفاع انجام داد. و نباید اختلاف ارتفاع در قسمت‌های مختلف ساختمان بیشار از یک متر باشد.
 • برای جابجایی پنل‌های بلوک AAC بزرگ و سنگین به جرثقیل، تاور کرین یا لیفتراک نیاز است.
 • برای اتصال پنل‌ها باید از یک لایه بسیار نازک ملات یا چسب استفاده شود.
 • قبل از هر گونه جابجایی و قرار دادن پنل‌ها باید برش‌های لازم روی آن‌ها انجام شود.

انتخاب نوع بلوک برای اجرای بلوک سبک مناسب دیوار چینی

انواع مختلفی از بلوک سبک در بازار موجود است. این بلوک‌ها هر کدام ویژگی‌هایی منحصر به فرد دارند. هنگام انتخاب بلوک برای ساخت یک پروژه ساختمانی باید تمامی جوانب را مورد بررسی قرار داد. بلوکی که انتخاب می‌شود باید کیفیت و استحکام مورد نیاز را داشته باشد و در عین حال مقرون به صرفه نیز باشد. بلوک‌های سبک خود دارای ویژگی‎‌های خاصی هستند که موجب می‌شود هر کدام از آنها کاربرد خاصی داشته باشند. برای آشنایی بهتر با انواع بلوک سبک و کاربردهای آنها می‌توانید به مقاله “7 تفاوت اساسی بلوک سبک و بلوک سنگین” مراجعه کرده و یا با شماره‌های تماس مجموعه خانه بلوک تماس بگیرید و از مشاوره رایگان کارشناسان این مجموعه بهره‌مند شوید.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا نکات مهم اجرای بلوک سبک را به صورت مختصر مورد بررسی قرار دهیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان شرکت خانه بلوک، با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
این نوشته در بلوک ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *