پوکه معدنی بادامی

پوکه بادامی یکی از انواع پوکه معدنی است. در این مقاله از خانه بلوک قصد داریم تا به سوال “پوکه معدنی بادامی چیست و چه کاربردی دارد؟” پاسخ دهیم.

پوکه معدنی چیست؟

پوکه معدنی از گدازه‌های آتشفشانی به وجود می‌آید. این نوع پوکه دارای وزن پایین و درجه سختی بالا است. وزن پوکه معدنی کمتر از 1000 کیلوگرم بر متر مکعب است. این پوکه معمولا در رنگ‌های سفید، زرد و یا خاکستری مایل به سفید وجود دارد. پوکه معدنی دانه بندی‌های متفاوت با ابعاد متفاوت دارد. دانه بندی این پوکه از ذرات غباری تا قطعاتی با قطر بیش از 10 سانتیمتر را شامل می‌شود که کاربرد هر یک از این پوکه‌ها با یکدیگر متفاوت بوده و منحصر به فرد است. استفاده از این پوکه  تاریخچه‌ای طولانی داشته و به دهه 1960 میلادی باز می‌گردد. در این زمان مهندسین رومی از این نوع پوکه برای به کارگیری در ساختمان‌های باستانی استفاده می‌کردند. در ایران نیز استفاده از این محصول در صنعت ساخت و ساز جایگاه ویژه‌ای دارد و بهتر است بدانید که صادرات آن به کشورهای همسایه خلیج فارس نیز در ایران بسیار رایج است.

رنگ پوکه معدنی
پوکه معدنی

پوکه معدنی بادامی چیست؟

پوکه بادامی یا پوکه گردویی، نوعی پوکه معدنی است که قطری بین 15 تا 30 میلیمتر دارد. وزن این نوع پوکه، حدود 500 الی 600 کیلوگرم در هر متر مکعب است. البته با توجه به تفاوت کیفیت سنگ‌های پوکه معدنی در معادن مختلف، مقدار وزن این نوع پوکه ممکن است گاها متفاوت باشد.

به صورت کلی و به طور معمول، وزن این پوکه چیزی حدود 500-600 کیلوگرم در هر متر مکعب است. این وزن مربوط به پوکه‌های بادامی استخراج شده از معادن شهرستان قروه است. بهترین مشخصاتی که برای پوکه معدنی می‌توان گفت، وزن پایین آن است. پوکه‌های معدنی شهرستان قروه این ویژگی را دارند. پوکه‌های معدنی استخارج شده از معادن شهرهای دیگر، ممکن است وزنی بالاتر از میزان گفته شده داشته باشند.

پوکه معدنی سفید بادامی
پوکه معدنی سفید بادامی

مزایای پوکه معدنی بادامی

 1. کاهش وزن سازه
 2. بالا بردن مقاومت سازه در برابر زلزله
 3. عایق بندی دمایی ساختمان و به تبع آن کاهش هدر رفت انرژی
 4. عایق بندی صوتی ساختمان و به تبع آن جلوگیری از انتقال صدا میان داخل و خارج سازه
 5. بالا بردن مقاومت ساختمان در هنگام آتش سوزی
 6. قیمت مناسب و صرفه اقتصادی
 7. کاهش هزینه‌های ساخت و ساز
 8. سهولت در اجرا

کاربرد پوکه معدنی بادامی

سایز مناسب پوکه بادامی باعث شده است که بتوان از آن در بخش‌های مختلف ساخت و ساز استفاده کرد. برخی از کاربردهای این پوکه عبارتند از:

 1. شیب بندی و کف سازی طبقات
 2. شیب بندی سقف
 3. شیب بندی بام ساختمان و عایق سازی آن
 4. ساخت بلوک سبک
 5. تونل سازی
 6. ساخت سدهای آب
 7. بکارگیری به منظور بستر سازی برای ساخت جاده‌ها
 8. استفاده در مصارف کشاورزی و باغداری
پوکه معدنی بادامی
پوکه معدنی بادامی

هنگام خرید پوکه بادامی چگونه از کیفیت آن اطمینان حاصل کنیم؟

یکی از روش‌هایی که به واسطه آن می‌توان کیفیت پوکه بادامی را سنجید، اعمال فشار بر روی آن است. در صورتی که پوکه در هنگام فشار دچار شکستگی نشود، یعنی از کیفیت بالایی برخوردار است. برای کسب اطلاعات بیشتر با مجموعه خانه بلوک تماس حاصل فرمایید.

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *