هر آنچه باید درباره پوکه ساختمانی بدانید.

در هنگام فوران آتشفشان، گدازه‌های آن پس از برخورد با زمین سرد شده و به صورت تکه سنگ‌های ریز و درشت در می‌آیند. به این تکه سنگ‌ها، پوکه می‌گویند. در ادامه این مقاله از وب سایت خانه بلوک به بررسی انواع پوکه ساختمانی و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت.

پوکه ساختمانی چیست؟

پوکه‌ها، سنگدانه‌های طبیعی (پوکه معدنی) یا فرآوری شده (پوکه صنعتی) هستند. وجود تخلخل بالا در پوکه‌ها، موجب پایین بودن وزن مخصوص آنها می‌شود. پوکه‌ها می‌توانند به عنوان پر کننده فضاهای خالی به کار روند، این امر موجب کاهش وزن سازه و همچنین عایق شدن آن در برابر صوت و حرارت می‌شود. استفاده دیگر پوکه‌ها، در ساخت فرآورده‌های سبک همچون بلوک پوکه‌ای، بتن سبک، فرآورده‌های قیری، ملات و اندود، خاک کشاورزی و … است. این سنگدانه‌ها ذاتا با طبیعت سازگار هستند.

انواع پوکه ساختمانی

به طور کلی، پوکه ساختمانی به دو دسته پوکه معدنی و پوکه صنعتی تقسیم بندی می‌شوند.

پوکه معدنی

این نوع پوکه، حاصل فعالیت‌های آتشفشانی هستند. این پوکه دارای وزن بسیار پایین (کمتر از ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب) و درجه سختی بالا می‌باشد. رنگ آن معمولا سفید یا خاکستری مایل به سفید یا زرد است. پوکه معدنی دانه بندی‌های متفاوتی داشته و از ذرات غباری گرفته تا قطعات بزرگ با قطر بیش از ۱۰ سانتی متر را شامل می‌شود. هر یک از این پوکه‌ها کاربرد بخصوصی دارند. پوکه معدنی سابقه مصرفی طولانی دارد، به صورتی که در حدود دهه ۱۹۶۰ میلادی، مهندسین رومی از این ماده برای ساخت ساختمان‌های باستانی استفاده می‌کردند. امروزه در ایران نیز در صنعت ساختمان سازی از این ماده استفاده شده و به کشورهای همسایه حاشیه خلیج فارس نیز صادر می‌گردد.

انواع پوکه معدنی

پوکه پودری

این نوع پوکه در ابعاد صفر تا ۴ میلی متر موجود است. کاربردهای اصلی این پوکه، ساخت بتن، ساخت بلوک دیواری و سقفی و پر کردن سطح لوله است.

پوکه معدنی پودری
پوکه معدنی پودری
پوکه عدسی

ابعاد این پوکه ۴ تا ۱۰ میلی متر است. از این پوکه در ساخت بلوک‌های سبک، دیوار و سقف استفاده می‌گردد.

پوکه معدنی عدسی
پوکه معدنی عدسی
پوکه نخودی

عموما به سبکدانه‌های معدنی که دارای قطری کمتر از ۲۰ میلی متر (عموما بین ۱۰ تا ۲۰ میلی متر) هستند می‌گویند. این پوکه مقاومت بسیار بالایی دارد. از پوکه نخودی برای نوسازی طبقات در ساختمان‌ها و یا مصارف کشاورزی و زهکشی استفاده می‌گردد.

پوکه معدنی نخودی
پوکه معدنی نخودی
پوکه بادامی

این پوکه بادامی مشابه با پوکه عدسی و نخودی است اما ابعاد بزرگتری دارد. این پوکه از پوکه‌های عدسی و نخودی قیمت پایین تری دارد.

پوکه معدنی بادامی
پوکه معدنی بادامی
پوکه سیاه

این پوکه از معادن روباز استخراج می‌شود. از پوکه سیاه در دیوارچینی، ساختمان سازی، شیب بندی بام، ساخت دیوار تونل و … استفاده می‌گردد.

پوکه معدنی سیاه
پوکه معدنی سیاه

ویژگی‌های پوکه معدنی

 1. این پوکه در برابر انتقال صوت و حرارت عایق است.
 2. پوکه معدنی در برابر آتش سوزی مقاوم است، به صورتیکه تا ۷۶۰ درجه سانتی گراد حرارت را تحمل کرده و تغییری در حجم و ظاهر آن ایجاد نمی‌شود.
 3. وزن مخصوص آن پایین بوده به طوریکه روی آب شناور می‌ماند. وزن مخصوص پوکه معدنی بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ کیلوگرم بر متر مکعب است.
 4. بتن و مصالح تولید شده با پوکه معدنی از دوام بسیار بالایی برخوردار هستند.

کاربردهای پوکه معدنی

 • تهیه بلوک‌های سقفی و دیواری، تهیه بتن سبک، تهیه موزاییک سبک
 • استفاده به عنوان عایق حرارت در سردخانه‌ها و گرمخانه‌ها
 • کاربرد به عنوان پوشش لوله‌های حرارتی
 • استفاده برای ساخت ساختمان سدها، اسکله‌ها و پل‌ها
 • کاربرد در کشاورزی در مناطق کم آب، به دلیل خاصیت جذب و نگهداری آب

نحوه استخراج پوکه معدنی

به جهت استخراج پوکه معدنی، پس از حفر ترانشه توسط بلدوزر، عملیات باطله برداری یا برداشتن سنگ و خاک از روی لایه‌های پوکه معدنی صورت می‌گیرد. پس از آن به کمک لودر، ماده معدنی را بارگیری کرده و به سیله کامیون کمپرسی، آن را از محل معدن حمل میکنند.

پوکه صنعتی

این نوع پوکه از انبساط خاک رس در کوره‌های گردان با حرارت ۱۲۰۰ درجه سانتی گراد به دست می‌آید. دانه‌های این پوکه دارای ظاهری تقریبا گرد، زبر و سطحی ناهموار هستند. سطح بیرونی این دانه‌ها قهوه ای رنگ و بخش داخلی آنها بافت سلولی سیاه رنگ دارد.

پوکه صنعتی
پوکه صنعتی

ویژگی‌های پوکه صنعتی

 1. این پوکه دارای وزن بسیار پایینی است.
 2. پوکه صنعتی عایقی بسیار قوی در برابر صوت است.
 3. مقاومت بالایی در برابر آتش دارد.
 4. احتمال فاسد شدن این پوکه وجود ندارد.
 5. دوام و پایداری شیمیایی پوکه صنعتی بالاست.
 6. هدایت حرارتی این پوکه پایین است.

کاربردهای پوکه صنعتی

 1. تهیه بلوک سبک و بتن سبک
 2. کاربرد در کف سازی و شیب بندی بام
 3. استفاده در محیط زیست به عنوان تصفیه کننده آب و فاضلاب
 4. استفاده به عنوان خاک سبک و نگهدارنده رطوبت در کشاورزی
 5. کاربرد در تونل سازی و بندرسازی
 6. استفاده به عنوان پر کننده و زهکش سبک در ساختمان‌های پایین تر از سطح زمین

نحوه تولید پوکه صنعتی

تولید پوکه صنعتی شامل سه مرحله کلی است.

مرحله اول

ابتدا خاک از جعبه تغذیه وارد خط تولید گشته و توزین می‌گردد. این خاک پس از عبور از دروازه مغناطیسی وارد آسیاب شده و در آنجا با آب مورد نیز ترکیب شده و از صفحه مشبک با روزنه‌های ۱۸ میلی متری عبور داده مشده و وارد مخلوط کن می‌شود. در مخلوط کن به وسیله دو محور چرخ گوشتی، به خوبی ورز داده می‌شود تا به حالت پلاستیک درآید. پس از آن از آسیاب غلطکی با مجرای ۲ میلی متر عبور داده می‌شود تا حالتی یکنواخت و یکدست پیدا کند. در پایان این مرحله، گل یکدست شده به کوره خشک کن هدایت می‌شود.

مرحله دوم

در این مرحله، گل در کوره‌ای به طول ۳۵ متر در معرض حرارت قرار می‌گیرد تا خشک و ریز شود. حرارت این کوره در ابتدا ۱۵۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد است و به تدریج به ۵۵۰ تا ۶۰۰ درجه سانتی گراد می‌رسد. پس از خشک شدن گل و تبدیل آن به گندله، گندله‌های آماده شده به کوره پخت به طول ۲۲ متر وارد می‌شوند. این کوره قادر است تا ۶ دور در دقیقه دوران کند. حرارت کوره پخت از ۶۰۰ درجه سانتی گراد شروع شده و به ۱۲۰۰ درجه می‌رسد. گندله‌ها در حرارت منبسط شده و تبدیل به دانه‌هایی سبک و متخلخل با قطر بین یک تا ۲۰ میلی متر تبدیل می‌شوند.

مرحله سوم

دانه‌های تولید شده به داخل خنک کن ماهواره‌ای هدایت شده و پس از آن از بر روی نوارهای خروجی ریخته شده و به محوطه ریخته می‌شوند.

قیمت پوکه ساختمانی

قیمت پوکه ساختمانی، بر حسب متر مکعب محاسبه می‌شود. شما عزیزان می‌توانید از طریق ارتباط با کارشناسان مجموعه خانه بلوک، از قیمت پوکه ساختمانی و بلوک پوکه‌ای مطلع شوید.

خرید پوکه ساختمانی

به جهت سفارش هر میزان پوکه ساختمانی و در انواع مختلف آن، همچنین به جهت خرید بلوک پوکه‌ای، با شماره‌های مجموعه خانه بلوک تماس حاصل فرمایید و سفارش خود را در کوتاه ترین زمان ممکن و با بهترین قیمت تحویل بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *