دیوار هبلکس چیست؟ نحوه دیوار چینی هبلکس چگونه است؟

از جمله بهترین مصالحی که می‌توان از آن برای ساخت دیوار استفاده کرد بلوک هبلکس است. دیوار ساخته شده با بلوک هبلکس، دیواری مقاوم خواهد بود. به جهت ساخت دیوار هبلکس، ابتدا باید بلوک هبلکس، نحوه اجرای آن و ابزار مورد نیاز برای این امر را بهتر شناخت.

راهنمای اجرای هبلکس در ساختمان

در این بخش به بررسی مواردی به جهت نصب بهتر بلوک هبلکس خوهیم پردخت. این موارد به منظور راهنمایی و همچنین پیشنهادی برای اجرای بهتر بلوک هبلکس ذکر شده‌اند. در صورتی که آشنایی چندانی با بلوک هبلکس و نحوه دیوارچینی آن ندارید، بهتر است برای انجام پروه خود به دنبال مشاور و گروه اجرایی با تجربه و حرفه‌ای باشید تا شما را در انجام این امر یاری رساند. همچنین به یاد داشته باشید که تیم فنی و پشتیبانی شرکت خانه بلوک می‌تواند خدمات بسیار ارزنده‌ای به شما ارائه کند. در صورت تمایل به صحبت با مشاوران شرکت خانه بلوک و گرفتن مشاوره رایگان، با ما تماس حاصل فرمایید.

اجرای دیوار هبلکس
اجرای دیوار هبلکس

اتصال بلوک‌های هبلکس به یکدیگر

نکته‌ی اول و مهم در اتصال بلوک‌های هبلکس به یکدیگر این است که از چسب هبلکس برای این کار استفاده کنید و حتما از همان برندی باشد که بلوک هبلکس را تهیه کرده‌اید و یا برندهای معتبر که دارای استاندارد و گواهینامه فنی هستند، استفاده شود.

پیش از آماده کردن چسب باید دستورالعمل آن را به صورت کامل مطالعه فرمایید و هنگام اختلاط چسب، ملات را به نحوی آماده کنید که قوام و چسبندگی مناسبی داشته باشد. فرآیند آماده شدن چسب معمولا حدود ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. پس از استفاده چسب بر روی بلوک حدود ۲۴ ساعت یعنی یک شبانه روز زمان می‌برد تا خشک شود و استحکام کافی را به دست بیاورد.

ماله، یکی دیگر از ابزاری است که هنگام دیوارچینی از آن استفاده می‌شود. برای قرار دادن چسب روی هبلکس، می‌توانید از دستگاه چسب زن دستی شرکت خانه بلوک، یا سایر ابزار مناسب این کار استفاده کنید.

هنگامی که چسب را بر روی بلوک استفاده می‌کنید باید به سرعت بلوک‌ها را کنار یکدیگر قرار دهید و با ابزاری مانند چکش پلاستیکی مناسب فاصله بین آنها را کم کنید. چسب هبلکس زمان کمی برای خشک شدن نیاز دارد. در صورتی که پس از خشک شدن، چسب اضافی بر روی بلوک باقی مانده بود، با سمباده می‌توان آن را تمیز کرد. برای استحکام بیشتر بلوک‌ها می‌توانید از طرفین یا سطح زیر آنها با استفاده از پیچ یا حتی بست هبلکس اقدام کنید.

تجهیزات ایمنی مورد نیاز هنگام کار

 • حتما بر روی صورت خود ماسک مناسب به جهت محافظت در مقابل گرد و غبار قرار دهید. هنگام جابجایی بلوک هبلکس و یا برش آن توسط اره، گرد و غبار فراوان در محیط ایجاد می‌شود. در صورت عدم استفاده از پوشش مناسب برای صورت، به سلامت شما آسیب وارد می‌شود.
 • عینک ایمنی یا شیلد مناسب هنگام برش از دیگر وسایل ضروری هنگام کار با بلوک هبلکس است.
 • از دیگر تجهیزات مورد نیاز هنگام کار با بلوک هبلکس، محافظی مناسب برای گوش‌هایتان است. بدین منظور توصیه می‌شود که از هدفون برای گوش‌هایتان استفاده کنید. استفاده از یک هدفون با کیفیت موجب حفظ سلامتی شما در بلند مدت می‌شود.
 • هنگام کار باید از دستکش‌هایی مناسب و با کیفیت استفاده کنید.

اول ایمنی بعد کار

همانطور که بالاتر ذکر شد، مسائل ایمنی هنگام کار با بلوک هبلکس باید رعایت شود. هنگام کار با بلوک هبلکس حتما باید از دستکش مناسب استفاده کرد. همچنین باید توجه داشت که بلوک‌های برش خورده ممکن است دارای سیلیس باشند که باعث خوردگی و آسیب به پوست می‌شود.

نکته مهم دیگری که هنگام برش بلوک هبلکس باید مورد توجه قرار دارد این است که فاصله مناسب با بلوک را رعایت کرد. به صورتی که نه خیلی از آن فاصله داشته باشید و نه بیش از حد بلوک را به خود نزدیک کنید. هنگام برش، بلوک را در جایی ثابت نگه دارید تا محکم نگه داشته شود هنگام برش تکان نخورده و پرتاب نشود. در صورت نیاز به مشاوره و راهنمایی به جهت اجرای دیوار هبلکس با مشاوران شرکت خانه بلوک تماس بگیرید. خوشحال می‌شویم که بتوانیم شما را راهنمایی کنیم.

نحوه‌ اجرای تیغه چینی با بلوک هبلکس

از جمله ویژگی‌های بارز هبلکس، سهولت در اره کشی، میخ کوبی، سوراخ‌کاری و یا شیارکنی است. همچنین به راحتی می‌توان محل عبور تاسیسات مکانیکی و الکتریکی را در بلوک‌های هبلکس اجرا کرد. نصب چارچوب‌ها، درب، پنجره، اجرای تزئینات و پوشش‌‌ها نیز از دیگر ویژگی‌های آن است. لازم به ذکر است که بلوک هبلکس به بتونه کاری اضافه نیاز ندارد. به همین دلیل می‌توان بر روی ان طرح‌های گوناگون معماری را پیاده سازی کرد.

برای نصب بلوک هبلکس و اتصال آنها به یکدیگر باید از ملات بستر نازک یا همان چسب هبلکس استفاده کرد.  برای اجرای رج اول حتما باید از ملات سنتی استفاده کرد. با توجه به اینکه جذب آب بلوک‌ها نسبتا زیاد است، توصیه می‌گردد که از ملا‌ت‌های خشک آماده که مخصوص این کار تولید شده‌اند استفاده کرد. برای دستیابی به غلظت مناسب، بهتر است طبق توصیه تولید کننده ملات عمل شود.

 

 1. شماره ۱

  برای اجرای دیوار هبلکس و تیغه چینی با هبلکس، در رج اول صرفا باید از ملات سنتی (ملات ماسه سیمان) استفاده کرد. همچنین در نظر داشته باشید که پوشش بندهای عمودی در رج اول الزامی است.

 2. شماره ۲

  در رج‌های بعدی باید حتما از چسب هبلکس استفاده کرد. چسب هبلکس نیز از همان کارخانه‌ای که بلوک هبلکس خریداری شده است، و یا چسب‌های دارای استاندارد و گواهینامه فنی تهیه شود.

 3. شماره ۳

  در  تمامی بندهای عمودی و افقی باید از چسب هبلکس استفاده کرد.

 4. شماره ۴

  چسب هبلکس باید با ماله‌ شانه‌ای یا همان دستگاه چسب زن اجرا شود.

 5. شماره ۵

  رج اول باید حتما تراز اجرا شود. زیرا به تبع آن رج‌های بعدی نیز تراز اجرا نمی‌شوند.

 6. شماره ۶

  برای حذف عملیات گچ و خاک، هبلکس باید به صورت گونیا، شاقول و شمشه‌ای اجرا شود.

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا بلوک هبلکس و اجرای دیوار هبلکس را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان شرکت خانه بلوک، با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *