مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت

سقف تیرچه و بلوک، از جمله سقف‌هایی است که اجرای آن در ایران بسیار متداول است. در گذشته برای ساخت این سقف از بلوک‌های سیمانی یا سفالی استفاده می‌شد. در چند دهه اخیر، فوم سقفی یا یونولیت به علت مزایا و برتری‌هایی که نسبت به بلوک سیمانی و سفالی دارد، جایگزین این بلوک‌ها برای ساخت سقف تیرچه بلوک شده است. در این مقاله از خانه بلوک، به مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت می‌پردازیم.

خرید بلوک سیمانی

مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت

بلوک سیمانی یکی از پر کاربردترین انواع بلوک در صنعت ساخت و ساز است. یکی از موارد استفاده این بلوک، ساخت سقف تیرچه و بلوک به واسطه آن است. برخی مشکلات بلوک سیمانی، مانند وزن بالا، موجب شده است تا با فوم یا یونولیت سقفی، جایگزین شود. یونولیت اگر چه در مدت زمان کوتاه، طرفداران بسیاری را به خود جذب کرد اما نباید این موضوع را نادیده گرفت که این محصول نیز معایبی دارد که باعث می‌شود تا مشتریان به طور قطع نتوانند آن را به بلوک سنگین ترجیح دهند. به منظور تصمیم گیری بهتر، سقف‌های ساخته شده از این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کرده‌ایم.

یونولیت یا فوم سقفی
یونولیت یا فوم سقفی
  • مقاومت سقف به لحاظ مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت

سقف تیرچه و بلوک ساخته شده از فوم یونولیت، تیرچه‌هایی موازی دارد که در بالای آنها دال سقفی قرار می‌گیرد که آرماتوربندی و بتن ریزی بر روی آنها صورت می‌گیرد. این امر موجب می‌شود تا سقف تیرچه و بلوک ساخته شده با فوم، مقاومت و صلبیت بیشتری نسبت به سقف ساخته شده با بلوک داشته باشد.

  • دهانه سقف

سقف‌های تیرچه و بلوک ساخته شده به وسیله بلوک سیمانی یا سفالی، سقف یک طرفه محسوب می‌شوند و برای دهانه‌های کوتاه مناسب هستند. برای ساخت سقف تیرچه و بلوک با دهانه بلند بهتر است از فوم استفاده کرد. در صورت استفاده از فوم می‌توان ستون‌های اضافی را نیز حذف کرد.

  • ارتعاش سقف به لحاظ مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت

در صورتی که در ساخت سقف تیرچه و بلوک از بلوک سیمانی یا سفالی استفاده شود، هنگامی که ساکنین طبقات بالا راه بروند، سقف دچار لرزش و ارتعاش می‌شود. اما همانگونه که بالاتر اشاره شد، استفاده از یونولیت در این سقفف صلبیت سقف را بالا می‌برد. بالا بودن صلبیت سقف موجب می‌شود تا این ارتعاشات هنگام راه رفتن، از بین بروند.

  • انتقال صوت

امروزه یکی از مهمترین مسائلی که در ساختمان سازی مورد توجه قرار می‌گیرد، میزان انتقال صوت بین دو طرف یک دیوار یا عضو سازه‌ای است. در صورتی که در ساخت سقف از فوم سقفی یا یونولیت استفاده شود، سقف به عنوان یک عایق صوتی عمل می‌کند. زیرا یونولیت یا فوم سقفی ساختار ویژه‌ای دارد و وجود حفره‌های درون آن موجب می‌شود تا مانع از انتقال صوت شود. عملکرد یونولیت به عنوان عایق صوتی بسیار مناسب است.

  • میزان مصرف تیرچه‌های پیش ساخته

در صورتی که برای ساخت سقف از یونولیت استفاده کنیم، می‌توانیم از آرماتورهای درجا استفاده کنیم و محدودیتی برای به کار گیری آرماتور نداریم. در نتیجه دیگر نیازی به استفاده از تیرچه پیش ساخته وجود ندارد. کاهش مصرف تیرچه‌های پیش ساخته موجب کاهش شدید هزینه‌ها می‌شود.

  • بار مرده ساختمان در راستای مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت

بدیهی است که یونولیت وزن بسیارز کمتری از بلوک سیمانی یا سفالی دارد، در نتیجه استفاده از این محصول موجب کاهش وزن سقف می‌شود. در صورتی که وزن سقف ساخته شده کاهش یابد، وزن کلی و بار مرده ساختمان نیز کاهش می‌یابد. کاهش بار مرده ساختمان موجب می‌شود تا سازه در برابر حوادثی مانند زلزله مقاومت بهتری از خود نشان دهد و سقف به راحتی تخریب نگردد. این امر موجب می‌شود تا میزان خسارات وارد شده به ساختمان تا حد زیادی کاهش یابد. در نتیجه برتری یونولیت نسبت به بلوک سیمانی در این مورد بسیار چشم گیر است.

  • سرعت و سهولت در اجرا

یونولیت نسبت به بلوک سیمانی ابعاد بزرگتری دارد. پیشتر اشاره شد که وزن این محصول نسبت به بلوک سیمانی و سفالی کمتر است. وزن کمتر و ابعاد بزرگتر یونولیت موجب می‌شود تا نصب آن توسط کارگران بسیار راحت‌تر صورت گیرد. سرعت اجرا نیز هنگام کار با یونولیت افزایش می‌یابد.

  • مقاومت در برابر آتش، مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت

یکی از مهمترین مسائلی که هنگام احداث یک سازه باید مورد توجه قرار داد، اشتعال پذیری مصالح مصرفی است. یونولیت محصولی است که باید حتما عدم اشتعال پذیری آن تایید شود. طبق بخشنامه صادره از معاونت شهرسازی و معماری تهران، کارفرایان تنها مجاز به استفاده از یونولیت‌هایی هستند که اشتعال پذیر نباشند. این محصول باید کند سوز و خود خاموش شونده باشد و عدم شعله ور شدن آن و جلوگیری آن از گسترش آتش مورد تایید قرار گیرد. در غیر این صورت استفاده از آن مجاز نیست. یونولیت‌های کند سوز و خود خاموش شونده در صورت آتش سوزی، آتش را در خود خفه کرده و آن را خاموش می‌کنند. یونولیت‌های دارای ویژگی ذکر شده، در آزمایش SBI مورد تایید قرار می‌گیرند.

بلوک سیمانی بهتر است یا یونولیت؟

با بررسی مطالب ذکر شده، می‌توان نتیجه گرفت که برای ساخت سقف تیرچه و بلوک، بلوک سیمانی بهتر است یا یونولیت. همانگونه که مشاهده می‌کنید، فوم یا یونولیت، مزایای بسیاری نسبت به بلوک سیمانی دارد و جز بهترین مصالح برای ساخت سقف تیرچه و بلوک محسوب می‌شود. البته باید توجه داشت که یونولیت یا فوم سقفی مورد استفاده برای این کار باید استانداردهای لازم را داشته باشد و آزمایش‌ها را با موفقیت پشت سر بگذارد. در صورتی که از فوم‌های نامرغوب برای این کار استفاده شود، حوادث جدی و جبران ناپذیری به وجود خواهد آمد. البته ارجحیت داشتن یونولیت به بلوک سیمانی، بدین معنا نیست که بلوک سیمانی برای استفاده در سقف تیرچه و بلوک مناسب نیست. در این مقاله به بررسی تفاوت‌ها و مقایسه بلوک سیمانی با یونولیت پرداخته شد. در صورت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شرکت خانه بلوک در تماس باشید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *