اجرای دیوار با بلوک لیکا

یکی از بلوک‌هایی که امروزه در صنعت ساخت و ساز کاربرد گسترده‌ای دارد، بلوک لیکا نام دارد. این بلوک پایه سمانی داشته و دلیل نامگذاری آن، استفاده از دانه‌های لیکا در ساخت این بلوک است. لیکا LECA مخفف شده عبارت light expanded clay aggregate به معنای رس منبسط شده سبک است. در این مقاله از خانه بلوک به بررسی روش اجرای دیوار با بلوک لیکا می‌پردازیم.

مزایای بلوک لیکا چیست؟

دانه‌های لیکا وزن بسیار پایین تری نسبت به سبکدانه‌های معدنی دارند و دلیل آن هم تکنولوژی خاص و فرآیند ساخت این دانه‌ها است. سبکدانه‌های لیکا مقاومت فشاری بسیار بالایی دارند. این مزایا موجب می‌شوند تا بلوک ساخته شده به واسطه دانه‌های لیکا، یعنی بلوک لیکا، برای ساخت انواع دیوار و حتی سقف، مورد استفاده قرار گیرد و محبوبیت بالایی در میان سازندگان پیدا کند.

بلوک لیکا
بلوک لیکا

روش اجرای دیوار با بلوک لیکا

اجرای بلوک لیکا روشی مشابه با اجرای دیوار با بلوک سیمانی دارد. در این بخش به بررسی روش اجرای دیوار با لیکا می‌پردازیم. دقت داشته باشید که در هنگام اجرای دیوار با این بلوک، قوانین و ضوابط این امر باید مورد توجه قرار گیرند. بدین منظور به بررسی مراحل اجرا و همچنین ابزارهای مورد نیاز آن می‌پردازیم.

مرحله اول اجرای دیوار با بلوک لیکا: مرطوب سازی بلوک

یکی از مراحل مهم در اجرای بلوک لیکا، مرطوب سازی آن است. مرطوب سازی بلوک لیکا موجب می‌شود تا این بلوک آب موجود در ملات را به خود جذب نسازد. به این منظور پیش از استفاده و چیدن بلوک‌ها، باید آنها را مرطوب کرد.

مرحله دوم: اجرای ملات

در اولین مرحله، ابتدا باید سطحی که قرار است بلوک لیکا بر روی آن اجرا شود، با ملات به ضخامت 2.5 تا 5 سانتیمتر پوشانده شود. پس از آن اولین ردیف بلوک چیده می‌شود.

مرحله سوم: چیدن بلوک‌ها

نکته‌ای که در هنگام چیدن بلوک‌های لیکا باید به آن توجه داشت این است که درزهای بلوک‌ها به صورت یکی در میان قرار گیرند. قرارگیری بلوک‌ها بر روی یکدیگر باید به صورت ایستا انجام شوند و حین ملات زنی جا به جا نشوند.

مرحله چهارم اجرای دیوار: برش بلوک در حین اجرا

این مرحله در صورتی اجرا می‌شود که ابعاد و اندازه‌های بلوک رند نباشد و در حین اجرا مشکل ایجاد شود. بدین منظور از فرز گرانیت بر و تیشه استفاده می‌شود. برش بلوک موجب کاهش پرتی آن می‌شود. البته باید توجه داشت در صورتی که برای برش بلوک لیکا از ابزار مناسب استفاده نکنید و عملیات برش به راحتی انجام نشود، ساختار بلوک آسیب دیده و بر روی آن ترک ایجاد می‌شود.

بلوک لیکا
بلوک لیکا

سوال: آیا برای اجرای دیوار با بلوک لیکا باید حتما از ملات مخصوص لیکا استفاده کرد؟

خیر. اجرای بلوک لیکا نیاز به ملات مخصوص لیکا ندارد و برای این کار می‌توان ازملات ماسه و سیمان استفاده کرد. عیار ملات ماسه و سیمان مورد استفاده باید حداقل 250 کیلوگرم سیمان در متر مکعب باشد. البته پیشنهاد می‌شود که از سیمان و آب بیشتری استفاده شود.

به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که اجرای بلوک لیکا به طرز صحیح انجام شود، این دیوار از مقاومت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. بدین منظور بهتر است قبل از چیدمان بلوک‌ها با ملات، ابتدا آنها را بدون ملات بچینیم تا با نحوه صحیح انجام آن آشنا شویم. اجرای صحیح و ایمن دیوار با بلوک لیکا نیازمند ابزارهای لازم است. این ابزارها عبارتند از:

  1. بلوک لیکا
  2. ملات ماسه و سیمان
  3. چرخ دستی و میکسر جهت آماده سازی ملات
  4. ماله جهت پخش ملات
  5. فرز گرانیت یا اره برش جهت برش بلوک
  6. چکش و پتک
  7. عینک ایمنی
  8. دستکش ضد آب
  9. سایر ابزار و اتصالات مورد نیاز

جمع بندی

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا اجرای دیوار با بلوک لیکا را مورد بررسی قرار دهیم، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان شرکت خانه بلوک، با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *