جایگزین پوکه معدنی چیست؟

به منظور کف سازی ساختمان می‌توان از دو محصول پوکه معدنی و فوم بتن استفاده کرد. این امر برای پر کردن فضای کف ساختمان صورت می‌گیرد که نتیجه آن ایجاد پوششی مناسب به صورت تراز و مسطح بر روی تاسیسات کف ساختمان است. همانطور که گفته شد، استفاده از فوم بتن و پوکه معدنی از جمله رایج‌ترین روش‌های انجام این عملیات می‌باشد. هر یک از این روش‌ها مزایا و معایب مخصوص به خود را دارند. برای تصمیم گیری بهتر در مورد اینکه کدام یکی از این روش‌ها بهتر است، باید به مقایسه این دو بپردازیم. به صورت کلی می‌توان در پاسخ به این سوال که “جایگزین پوکه معدنی چیست؟”، بگوییم که فوم بتن را می‌توان جایگزین پوکه معدنی دانست. تا انتهای این مطلب با خانه بلوک همراه باشید.

کف سازی با پوکه معدنی

یکی از روش‌های قدیمی کف سازی، استفاده از پوکه معدنی است. پوکه‌های معدنی، سنگ‌هایی با تخلخل بالا هستند که از گدازه‌های آتشفشانی به وجود می‌آیند. به منظور کف سازی با پوکه معدنی، ابتدا کف شیب بندی و کروم بندی می‌شود و پس از آن پوکه‌ها را بر روی کف پخش می‌کنند. در مرحله بعدی پوکه‌های پخش شده را می‌کوبند تا تراکم آنها افزایش پیدا کند. در مرحله آخر روی پوکه‌ها با ملاتی از ماسه و سیمان پوشانده می‌شود تا سطحی صاف و هموار ایجاد شود.

روش دیگری برای استفاده از پوکه معدنی نیز وجود دارد. در این روش پوکه و سیمان با یکدیگر مخلوط شده تا ملاتی سبک به دست آید. پس از آن ملات ساخته شده در کف پخش می‌شود. البته باید توجه داشت که در این روش نیز ملات ماسه و سیمان بر روی ملات پوکه و سیمان ریخته می‌شود. این امر به منظور ایجاد سطحی صاف و یکدست صورت می‌گیرد.

کف سازی با پوکه معدنی
کف سازی با پوکه معدنی

کف سازی با فوم بتن، جایگزین پوکه معدنی

فوم بتن ملاتی به دست آمده از ترکیب سیمان، ماسه بادی، مواد شیمیایی کف زا و آب است. برای ساخت این محصول از دستگاه‌های فوم ساز استفاده می‌شود. تولید فوم بتن در چند مرحله صورت می‌گیرد.

  • مرحله اول: سیمان، ماسه بادی و آب به درون دستگاه ریخته می‌شود.
  • مرحله دوم: فوم با فشار زیادی به ترکیب اضافه می‌شود.
  • مرحله سوم: عملیات اختلاط توسط دستگاه شروع شده و تا زمانی که ترکیبی یکدست ایجاد شود ادامه می‌یابد.
  • مرحله چهارم: فوم بتن تولید شده پمپاژ شده و شلنگ مخصوص به محل مورد نظر انتقال داده می‌شود.
کف سازی با فوم بتن
کف سازی با فوم بتن

 مقایسه پوکه معدنی و فوم بتن

به منظور مقایسه بهتر این دو محصول و تعیین جایگزین پوکه معدنی، تفاوت‌های آنها در جدول زیر آورده شده است.

پوکه معدنی فوم بتن
به فضایی برای دپو نیاز دارد. نیاز به دپو ندارد.
به فضایی جهت اختلاط با ماسه و سیمان نیاز دارد. نیازی به اختلاط محصول نیست.
جهت بالا بردن پوکه و انتقال آن به طبقات بالاتر باید از بالابر استفاده کرد. جهت انتقال ملات به طبقات بالاتر، خود دستگاه عملیات پمپاژ انجام می‌دهد و نیازی به استفاده از بالابر نیست.
وزن پوکه معدنی حدود 1000 کیلوگرم در هر متر مکعب است. پوکه معدنی وزنی ثابت و یکنواختی ندارد. فوم بتن وزنی حدود 300 الی 350 کیلوگرم در هر متر مکعب داشته و این وزن ثابت و یکنواخت است.
روزانه حدود 7 متر مکعب پوکه قابل اجرا است. قابلیت اجرای فوم بتن در هر روز، حدود 30 الی 50 متر مکعب است.
ضایعات این اجرا به 5 الی 10 درصد می‌رسد. اجرای فوم بتن تقریبا بدون ضایعات است.
اخلاط پوکه با ماسه و سیمان کاملا یکدست نیست. به همین دلیل باید پوکه به وسیله سیمان کاملا آغشته شود. در غیر این صورت، با وارد شدن کمترین نیرویی، پوکه‌ها دچار لغزش می‌شوند. اختلاط مواد توسط دستگاه صورت گرفته و ملات به دست آمده کاملا یکدست و همگن است.
جهت عایق بندی بخش‌های مختلف ساختمان مانند سرویس بهداشتی، حمام، آشپزخانه و … به وسیله پوکه، باید روی آن را به قطر 3 الی 5 سانتی متر لیسه اجرا کرد. به علت وجود حباب‌های هوا در این محصول، می‌توان آن را یک عایق رطوبتی مناسب دانست. همچنین خاصیت عایق صوتی و حرارتی فوم بتن موجب ایزوله شدن تاسیسات موجود در کف ساختمان می‌شود.

مزایای فوم بتن، جایگزین پوکه معدنی

استفاده از فوم بتن به عنوان جایگزین پوکه معدنی مزایای فراوانی دارد که در این قسمت به چند مورد از آنها اشاره می‌کنیم.

  1. استفاده از فوم بتن موجب صرفه جویی اقتصادی می‌شود.
  2. این محصول بار مرده ساختمان را کاهش می‌دهد.
  3. به کار گیری فوم بتن، موجب عایق سازی ساختمان می‌شود.
  4. صرفه جویی در زمان، از دیگر مزایای این محصول است.
  5. استفاده از فوم بتن موجب افزایش طول عمر تاسیسات گرمایشی و سرمایشی می‌شود.

جمع بندی

همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد، برای کف سازی ساختمان، فوم بتن را می‌توان جایگزین پوکه معدنی دانست. در این مطلب از خانه بلوک سعی کردیم تا به سوال “جایگزین پوکه معدنی چیست؟” پاسخ دهیم. جهت کسب اطلاعات بیشتر با ما تماس بگید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *