تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا چیست؟

با ورود بلوک‌ها به حوزه ساخت و ساز و جایگزینی آنها به جای مصالح سنتی مانند آجر، انقلاب عظیمی در این صنعت ایجاد شد. استفاده از بلوک، موجب ایجاد سهولت و همچنین افزایش سرعت در ساخت و ساز شده است. بلوک‌ها در ایمن سازی ساختمان نیز تاثیر گذارند. در این مقاله از سایت خانه بلوک، به بررسی تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا که دو نوع از پرکاربردترین بلوک‌ها هستند می‌پردازیم.

خرید بلوک سیمانی

تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا

در این بخش به بررسی تفاوت‌های بلوک سیمانی و لیکا خواهیم پرداخت. بدین منظور ابتدا باید به تعریف جداگانه هر یک از این دو بلوک و بررسی مزایا و معایب آنها بپردازیم.

بلوک سیمانی چیست؟

بلوک سیمانی ترکیبی از سیمان، شن و ماسه و آب است. این بلوک در سه نوع سنگین، نیمه سنگین و سبک تولید می‌شود. هر کدام از این سه نوع، در وزن و ابعاد متنوع ساخته می‌شوند. بلوک سیمانی جز مصالح پیش ساخته محسوب می‌شود و از آن در عملیات دیوار چینی استفاده می‌گردد.

بلوک سبک سیمانی
بلوک سیمانی

بلوک سیمانی سنگین

بلوک سیمانی سنگین، به بلوکی گفته می‌شود که در مواد اولیه آن از سیمان و ماسه استفاده می‌شود. این نوع از بلوک سیمانی، انواع مختلفی همچون بلوک سیمانی یک طرف بسته و دو سر باز را شامل می‌شود.

مزایای بلوک سیمانی سنگین

 1. مقاومت فشاری این بلوک بالاست.
 2. اجرای بلوک سیمانی سنگین آسان است.
 3. مقاومت این محصول در برابر عوامل طبیعی مانند برف و باران و … بالاست.

بلوک سیمانی پوکه معدنی

بلوک سیمانی پوکه معدنی که به نام بلوک سبک پوکه معدنی نیز معروف است از مخلوط سیمان، آب، ماسه و ذرات پوکه معدنی ایجاد می‌شود. از این نوع از بلوک به دلیل وزن پایین آن، غالبا برای اجرای دیوارهای تیغه‌ای استفاده می‌شود.

مزایای بلوک سیمانی پوکه معدنی

 1. وزن بلوک سیمانی پایین است.
 2. این بلوک مقاومت بالایی در برابر آتش سوزی و دمای بسیار بالا دارد.
 3. مقاومت بالای بلوک سیمانی در برابر برودت و دمای بسیار پایین قابل توجه است.
 4. بلوک سیمانی عملکرد مناسبی به عنوان عایق صوتی و حرارتی دارد.
 5. این بلوک موجب افزایش سرعت دیوار چینی می‌شود.
 6. افزایش سرعت اجرای پروژه از دیگر مزایای بلوک سیمانی است.
 7. مقاومت فشاری مناسبی دارد.
بلوک سبک پوکه ای
بلوک سبک پوکه معدنی

آشنایی با برخی از کاربردهای بلوک سیمانی

 • ساخت سقف‌های تیرچه بلوک
 • دیوار چینی ساختمان
 • دیوار چینی محوطه بیرون ساختمان
 • دیوار چینی باغ و ویلا

بلوک لیکا چیست؟

ابتدا لازم به ذکر است که بلوک لیکا زیر مجموعه بلوک سیمانی محسوب می‌شود. بلوک لیکا یا بلوک سبک پوکه صنعتی، نوعی بلوک سیمانی سبک است. این بلوک از ترکیب سیمان، سبکدانه رس (پوکه صنعتی لیکا) و آب به دست می‌آید. لیکا یا پوکه صنعتی، سنگدانه رس منبسط شده است. بلوک لیکا تخلخل بسیار بالا دارد.

دانه‌های لیکا به دلیل فرایند تولید منحصر به فردی که دارند، بسیار سبک‌تر از دانه‌های معدنی هستند. بلوک لیکا علاوه بر وزن بسیار سبک، در مورد تحمل فشار نیز باید گفت که می‌تواند آستانه تحمل و مقاومت فشاری مناسبی داشته باشد. این بلوک به دلیل همین مزیت‌های مناسب و قابل توجهی دارد، کاربردهای فراوانی پیدا کرده است. از بلوک لیکا برای ساخت انواع دیوارها و سقف‌ها (به عنوان نوعی سبکدانه کف سازی) استفاده می‌شود.

بلوک لیکا
بلوک لیکا

مزایای بلوک لیکا

 1. وزن این بلوک بسیار پایین است.
 2. مقاومت فشاری بلوک لیکا بسیار مناسب است.
 3. بلوک لیکا از مقاومت حرارتی بالایی برخوردار است.
 4. به این دلیل که دانه‌های لیکا در دمای 1100 درجه تولید می‌شوند، مقاومت بلوک لیکا نیز در برابر آتش بسیار بالاست و هنگام آتش سوزی بین 2 الی 3 ساعت از خود مقاومت نشان می‌دهد.
 5. موجب افزایش سرعت دیوار چینی و در نتیجه افزایش سرعت اجرای پروژه می‌شود.
 6. بلوک لیکا سازگار با محیط است و استفاده ا این بلوک هیچگونه آسیبی به طبیعت نمی‌رساند.
 7. عملکرد این بلوک به عنوان عایق صوتی و حرارتی، عملکرد قابل قبولی است.
 8. جذب آب مناسب بلوک لیکا موجب چسبندگی بهتر بلوک و ملات می‌شود.
 9. شیارکنی برای محل عبور تاسیسات، به راحتی بر روی بلوک لیکا قابل اجراست.
 10. استفاده از بلوک لیکا موجب کاهش هزینه‌های نهایی پروژه می‌شود.
بلوک لیکا
بلوک لیکا

تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا

بلوک سیمانی و بلوک لیکا را در چند مورد می‌توان مورد مقایسه قرار داد.

 • تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا از نظر مواد اولیه

همانگونه که بالاتر اشاره شد، بلوک سیمانی از ترکیب سیمان، شن و ماسه و آب تشکیل می‌شود. اما بلوک لیکا تشکیل شده از سیمان، پوکه صنعتی یا لیکا و آب است.

 • تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا از نظر وزن مخصوص

اگر در ساخت بلوک سیمانی از شن و ماسه رود خانه‌ای استفاده گردد، وزن مخصوص آن حدود 2000 کیلوگرم بر متر مکعب به دست می‌آید. در صورتی که بلوک لیکا وزن مخصوصی بین 700 تا 900 کیلوگرم بر متر مکعب دارد.

 • تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا از نظر مقاومت فشاری

بلوک سیمانی و بلوک لیکا، هر دو از مقاومت فشاری مناسبی برخوردار هستند. مقاومت فشاری این بلوک‌ها در حالت استاندارد باید حداقل 2.5 کیلوگرم بر سانتیمتر مکعب باشد.

 • تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا از نظر قیمت

علیرغم مزایای فراوانی که برای بلوک لیکا گفته شد، باید بدانید که قیمت این بلوک، در مقایسه با بلوک سیمانی سنگین چیزی حدود 2.5 الی 3 برابر است. البته باید به این نکته نیز توجه نمود که با توجه به اینکه برای اجرای بلوک لیکا نیاز به گچ و خاک کمتر است و همچنین استفاده از توری یا رابیتس در اجرای آن ضرورت ندارد، در نهایت استفاده از این بلوک موجب کاهش هزینه‌های نهایی پروژه می‌شود.

بلوک سیمانی بهتر است یا بلوک لیکا؟

با توجه به مطالب ذکر شده و بررسی مزایای هر کدام از این دو بلوک، در نهایت شما مشتری گرامی باید با توجه به شرایط احداث پروژه، اعم از بودجه، شرایط اقلیمی، آب و هوا و نظر کارفرما، تصمیم گیری نموده و اقدام به خرید یکی از این دو کنید. در صورتی که مایل هستید بلوکی با مقاومت بالا و هزینه مناسب‌تر تهیه فرمایید، پیشنهاد ما بلوک سیمانی سنگین است. اما چنانچه ویژگی‌های دیگری چون حفظ محیط زیست، عایق بودن بهتر در برابر صوت و حرارت و … نیز مد نظر شما عزیزان است، می‌توانید از بلوک سبک پوکه ای لیکا استفاده کنید. کارشناسان شرکت خانه بلوک، آماده مشاوره دادن به مشتریان گرامی هستند. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در مورد تفاوت بلوک سیمانی و بلوک لیکا، با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *