آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی

یکی از انواع مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان، بلوک‌های ساختمانی است. بلوک‌ها انواع مختلفی دارند و در تولید آنها از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود که در این میان بلوک‌ سیمانی و بلوک‌ سفالی بیشترین کاربرد را در بین سایر بلوک‌ها دارند. در این مطلب از سایت خانه بلوک به بررسی انواع بلوک‌های ساختمانی و آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی خواهیم پرداخت.

خرید بلوک سیمانی

بلوک سنگین

بلوک‌های سیمانی سنگین قطعاتی هستند که به صورت قطعات بتنی با سیمان، ماسه و شن تولید می‌شوند. این قطعات به بلوک‌های سیمانی سنگین معروف هستند و برای ساختمان‌ها یا دیوارها استفاده می‌شوند. انواع بلوک‌های سیمانی سنگین در اندازه‌ها و ابعاد مختلف بسته به نیاز سازندگان و مهندسین عزیز ساخته می‌شود. در سال‌های اخیر استفاده از بلوک‌های سیمانی برای کف و دیوارهای منفی اطراف ساختمان بسیار مفید است.

ترکیب اولیه بلوک سنگین مخلوطی از سیمان، ماسه و آب است. این ترکیب در دستگاه بلوک سازی مخلوط شده و در اثر فشار به بلوک سنگین تبدیل می‌شود. بلوک سنگین باید چند روز در معرض رطوبت و سپس نور خورشید قرار گیرد. این بلوک وزن بیشتری نسبت به بلوک‌های سبک دارد.

بلوک سنگین مزایایی دارد که از جمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • وزن استاندارد و استحکام بسیار بالا در بلوک سیمانی سنگین
 • ضریب انتقال صدا و حرارت پایین
 • ضخامت دیوار استاندارد
 • کاهش نیاز به گچ و خاک
 • عایق صدا و حرارت
 • افزایش سرعت اجرا
 • کاهش هزینه‌های جانبی دیوار چینی

بلوک سبک، آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی

بلوک سبک در انواع مختلفی چون بلوک سبک پوکه‌ای و بلوک سبک گازی یا هبلکس تولید می‌شود. روش تولید بلوک پوکه‌ای سبک همانند بلوک سنگین است اما به جای ماسه از پوکه معدنی یا صنعتی استفاده می‌شود. بلوک سبک گازی از ترکیب سیمان، سیلیس، آهک، پودر آلومینیوم و آب به دست می‌آیید. پس از قالب گیری و برش، بلوک سبک را باید در اتوکلاو قرار داد تا هوادهی شود.

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی، از دیگر انواع بلوک ساختمانی است که خود دارای انواع مختلفی است. ما در این بخش از مطلب، به بررسی مختصر انواع بلوک سیمانی در راستای آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی می‌پردازیم.

بلوک سبک سیمانی
بلوک سبک سیمانی

بلوک پوکه صنعتی یا لیکا

یکی از بلوک‌هایی که در صنعت ساختمان کاربرد فراوانی دارد بلوک لیکا می باشد. در واقع لیکا نوعی بلوک سیمانی سبک است. لیکا که در انگلیسی به آن LECA می‌گویند، به معنای سنگدانه خاک رس منبسط شده سبک است.

دانه‌های لیکا یا پوکه صنعتی به دلیل تکنولوژی ساخت بسیار سبک تر از دانه‌های معدنی هستند. علاوه بر وزن بسیار سبک، در مورد تحمل فشار نیز باید گفت که می‌تواند آستانه تحمل و مقاومت مناسبی داشته باشد. به دلیل همین مزیت‌های مناسب و قابل توجه است که از بلوک لیکا در راستای آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی، برای ساخت انواع دیوارها استفاده می‌شود من جمله:

 • بسیار سبک بوده و وزن آن برابر با نصف بلوک‌های معمول است.
 • این ملات عایق حرارت و عایق صوتی مناسب محسوب می‌شود.
 • بسیار همگن و یکنواخت بوده و کیفیت بالایی دارد.
 • عملکرد بسیار خوبی دارد.
 • برای تمامی اقلیم‌ها مناسب است و استفاده از آن بسیار آسان است.
 • در فرآیند ساخت آن از مواد مضر استفاده نشده است.
 • در برابر شرایط آب و هوایی سخت مانند یخبندان مقاوم است.
 • ترک‌های ایجاد شده در دیوار را به حداقل می‌رساند.
بلوک لیکا
بلوک لیکا

بلوک پوکه معدنی، آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی

بلوک پوکه‌ای سبک از ترکیب سیمان، آب و پوکه معدنی تشکیل شده است. دو نوع پوکه معدنی و صنعتی وجود دارد. پوکه معدنی از فوران کوه‌های آتشفشانی در معادن مختلف کشور به وجود می‌آید. لازم به ذکر است که معادن مختلفی در نقاط مختلف کشور وجود دارد که به مرحله استخراج نرسیده و یا به دلایل مختلف تولید آنها صرفه اقتصادی ندارد.

بلوک‌های پوکه‌ای دارای مزایای بسیاری از جمله سرعت بخشیدن به کار ساختمانی هستند. استفاده از بلوک پوکه‌ای باعث کاهش هزینه‌ها و به حداقل رساندن ضایعات ساختمانی می‌شود. دارای خواص عایق حرارتی و صوتی قابل قبولی است. در برابر آتش و یخ زدگی مقاوم است. این ویژگی‌ها از نظر خریداران بلوک بسیار مهم و حیاتی است و بلوک پوکه‌ای با این ویژگی‌ها توانسته است مشتریان زیادی را در سراسر جهان به خود جلب کند.

بلوک پوکه ای معدنی سبک در ابعاد متفاوت، بلوک پوکه ای دوجداره و سه جداره
بلوک پوکه ای معدنی سبک در ابعاد متفاوت، بلوک پوکه ای دوجداره و سه جداره

بلوک گازی یا هبلکس

بلوک گازی به بلوک اتوکلاو شده یا بتن هوادهی شده نیز معروف است. این بلوک بافت متخلخلی دارد و همین ویژگی باعث کم وزنی و در عین حال مقاومت بالای آن می‌شود. البته لازم به ذکر است که مقاومت فشاری این بلوک به حدی است که فقط در دیوارهای غیر باربر و دیوارهای داخلی ساختمان قابل استفاده است.

یک بلوک گازی از ترکیب سیلیس، آهک، سیمان پرتلند، آب و مواد حباب ساز (مانند پودر آلومینیوم) ایجاد می‌شود. کیفیت و ویژگی‌های منحصر به فرد این محصول، آن را به اولین گزینه انتخابی مهندسین تبدیل کرده است. این بلوک با کیفیت خوب خود مورد تایید مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی قرار گرفته است.

این بلوک در راستای آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی مزایای بسیاری دارد که ازجمله مهمترین آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عایق رطوبتی قوی
 • عایق حرارتی فوق‌العاده
 • طول عمر بالا
 • سازگاری با محیط زیست
 • عایق صوتی مناسب
 • بهای تمام شده مناسب
سیپورکس - آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی- خانه بلوک
بلوک گازی یا هبلکس

بلوک clc، آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی

بلوک CLC که مخفف عبارت Cellular Lightweight Concrete به معنای بتن سبک سلولی است، به قطعات پیش ساخته بتنی گفته می‌شود. بتن یا بلوک سبک سلولی CLC یا فوم بتن، نسخه‌ای از بتن سبک است که شرایط و محیط تولید آن مشابه بتن معمولی است. این بلوک یکی از فناوری های جدید در ساخت بتن و در ساخت و سازهای اخیر است. ترکیب اولیه این بلوک از سیمان پرتلند، ماسه، خاکستر بادی، آب و سایر مواد افزودنی تشکیل شده است. برای پایداری آن، قبل از تشکیل این بلوک به آن فوم تزریق می‌شود.

یکی از ویژگی های مهم بلوک CLC خاصیت خود فشرده سازی آن است به طوری که نیازی به فشرده سازی اضافی نداشته و به طور مداوم از خروجی پمپ به سمت قالب جریان می یابد تا زمانی که آن را پر کند. بلوک CLC عمدتاً به عنوان جداکننده فضای داخلی ساختمان و همچنین طبقات غیر باربر و ایجاد اختلاف سطح استفاده می شود. سایر کاربردهای بلوک CLC عبارتند از:

 • ساخت عایق صدا
 • ساخت دیوارهای خارجی پیش ساخته
 • عایق رطوبتی سقف
 • برای ساختمان‌هایی با فضای سبز یا روف گاردن
 • ساخت مکان و نصب تهویه مطبوع
 • ساخت خانه ارزان
 • برای طبقات ساختمان‌ها برای اضافه کردن طبقات
 • CLC به دلیل وزن کم برای ساخت پارتیشن ایده آل است

بلوک پرلیت

بلوک پرلیت یکی از انواع بلوک‌های ساختمانی، که در راستای آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی می‌باشد، پوکه پیش ساخته شده از پوکه معدنی است. این بلوک در دسته بلوک‌های سبک قرار می گیرد و به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد خود به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت دیوار شناخته می‌شود.

این بلوک به عنوان جایگزینی برای ماسه در ملات مورد نیاز برای ساخت بلوک شناخته می‌شود. بلوک‌های ساخته شده با این ترکیب به عنوان بلوک‌های پرلیت شناخته می‌شوند. به دلیل سبکی این بلوک‌ها مانند بلوک لیکا استفاده از آن برای ساختمان و دیوار بسیار راحت بوده و نیازی به سختی ندارد. استفاده از بلوک پرلیت در زمینه دیوارپوش بسیار مفید و موثر بوده و در حال حاضر جایگاه ویژه ای در صنعت ساختمان دارد.

بلوک گچی

این بلوک همانگونه که از نامش پیداست از گچ ساخته شده است. این بلوک سطحی صاف و یکدست داشته و به صورت فاق و زبانه‌دار تولید می‌شود که اجرای آن راحت صورت گیرد. ملاتی که برای چسباندن این بلوک‌ها به یکدیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز ترکیبی از گچ است و این امر موجب می‌شود تا پس از خشک شدن ملات، ملات و بلوک ظاهری یکدست و مشابه پیدا کنند. بلوک گچی عایق مناسبی برای صوت و حرارت نیست.

بلوک پلی استایرن

این بلوک اغلب در ساخت سقف تیرچه و بلوک استفاده می‌شود. بلوک پلی استایرن نقش ساختاری در سقف نداشته و تنها به عنوان یک قالب عمل می‌کند. می‌توانید بلوک‌ها را پس از ریختن بتن روی آنها و گیرش بتن جمع آوری کنید.

بلوک پلی استایرن - آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی- خانه بلوک
بلوک پلی استایرن

بلوک سفالی، آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی

یکی از پرکاربردترین انواع بلوک‌های مورد استفاده در ساختمان، بلوک سفالی است. این بلوک‌ها در ابعاد مختلف تولید می‌شوند و در قسمت های غیر باربر ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. این بلوک در دیوار و سقف تیرچه بلوک مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از جمله مزایای این نوع بلوک‌ها می‌توان به مقاومت در برابر آتش، استفاده به عنوان عایق حرارتی، استحکام کافی و صرفه اقتصادی اشاره کرد. استفاده از این بلوک علاوه بر مزایای ذکر شده دارای معایبی نیز می‌باشد. به عنوان مثال استفاده از این بلوک در ساخت و ساز زمان اجرای بالایی دارد. این بلوک‌ها وزن بالایی دارند که می‌تواند وزن ساختمان را افزایش دهد.

بلوک سفالی - آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی- خانه بلوک
بلوک سفالی

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کرده‌ایم تا انواع بلوک را به طور مختصر مورد بررسی قرار دهیم و نحوه آشنایی با بهترین بلوک برای دیوار چینی را شرح دادیم. در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان شرکت خانه بلوک، با ما تماس بگیرید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *