بلوک سیمانی طرح‌ دار چیست؟

یکی از انواع بلوک، بلوک سیمانی طرح دار یا همان بلوک نما است. این محصول یکی از مصالح پیش ساخته ساختمانی است که برای تزئینات متفاوت و در طراحی‌های گوناگون در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این مقاله از خانه بلوک به بررسی ویژگی‌های این بلوک، مزایا و معایب آن خواهیم پرداخت.

خرید بلوک سیمانی

بلوک سیمانی طرح دار چیست؟

بلوک طرح دار یا همان بلوک نما دار، یکی از انواع بلوک است که در صنعت ساخت و ساز استفاده می‌گردد. این سبک از بلوک، نوعی از بلوک سیمانی است که در یک طرف و یا هر دو طرف آن طرح زده می‌شود. وجود این طرح‌ها، یکنواختی ظاهر بلوک را از بین می‌برد.

بلوک سیمانی طرح دار
بلوک سیمانی طرح دار

انواع بلوک سیمانی طرح دار

بلوک طرح دار در دو حالت یک رو و دو رو تولید می‌شود. این بلوک در انواع بلوک سبک، سیمانی، گچی، سفالی لیکا و بتنی دسته بندی می‌شود.

یکی از با کیفیت ترین و پرکاربردترین این بلوک‌ها، بلوک طرح دار سبک است. این بلوک از ترکیب سیمان، پوکه معدنی و آب و قالب بندی آن به دست می‌آید. در ساخت این بلوک می‌توان از سبک کننده‌های بتن مانند آلومینیوم یا دانه‌های لیکا، به عنوان افزودنی نیز استفاده کرد.

بلوک طرح دار یا بلوک نما
بلوک طرح دار یا بلوک نما

کاربردهای بلوک سیمانی نمادار

این بلوک‌ها در ابعاد و طرح‌های متنوعی تولید می‌شوند و همین دلیل موجب می‌شود تا در بخش‌های مختلفی کاربرد داشته باشد. از بلوک سیمانی نمادار می‌توان در موارد زیر اشاره کرد. البته این موارد تنها بخشی از کاربردهای گسترده این بلوک است.

 1. نماسازی ساختمان‌ها
 2. ساخت دیوارهای ویلا
 3. ساخت آشپزخانه‌های مدرن
 4. محوطه سازی و حصار کشی باغ‌ها
 5. تزئین راهروی ساختمان‌ها
 6. تزئین شومینه
 7. ساخت آلاچیق
بلوک طرح دار یا نما
بلوک طرح دار یا بلوک نما

مزایای بلوک سیمانی نمادار چیست؟

مهمترین مزیت این بلوک، زیباسازی پروژه است. علاوه بر این مزیت، این بلوک مزایای دیگری نیز دارد که به شرح زیر می‌باشد.

 1. مقاومت در برابر حوادث طبیعی چون زلزله و آتش سوزی
 2. مقاومت بالا در برابر انواع اقلیم آب و هوایی و هوای بسیار سرد و بسیار گرم
 3. عایق بودن در برابر حرارت
 4. عایق بودن در برابر صوت
 5. افزایش سرعت ساخت و ساز به علت پیش ساخته بودن آن
 6. سهولت در حمل و نقل به علت وزن پایین آن
 7. نصب آسان بدون نیاز به نیروی متخصص وماهر
 8. مقرون به صرفه بودن و کاهش هزینه‌های نهایی پروژه
 9. امکان جداسازی از محل اولیه نصب و نصب آن در محل دیگر
 10. سازگاری با محیط زیست

تفاوت بلوک طرح دار و بلوک معمولی در چیست؟

 • تفاوت در قالب ساخت

تنها تفاوت بلوک نمادار و بلوک معمولی در قالب آنهاست. ترکیب اولیه هر دو بلوک یکی است. اگر مخلوط اولیه در قالب بلوک معمولی که قالبی صاف و یکدست است ریخته شود، بلوک معمولی تولید می‌شود. اگر همین مخلوط در قالب‌های طرح دار ریخته شود، محصول نهایی بلوک طرح دار خواهد بود.

یکی دیگر از روش‌های ساخت بلوک نما این است که بر روی بلوک معمولی، به وسیله ابزارهای مخصوص حکاکی شود و یا اینکه با نمای برجسته بلوک معمولی را طرح دار کرد.

 • تفاوت در قیمت

باید توجه داشت که این دو بلوک در قیمت با یکدیگر تفاوت دارند. درست است که مواد اولیه این دو بلوک یکی است. اما با توجه به روش تولید بلوک سیمانی طرح دار و پیچیدگی بیشتر فرایند تولید آن نسبت به بلوک معمولی، قیمت آن نیز افزایش می‌یابد.

قیمت بلوک سیمانی طرح دار

عوامل متعددی در قیمت تمام شده بلوک طرح دار یا بلوک نما تاثیرگذار هستند. مواد اولیه مورد استفاده در ساخت این بلوک، قالب مورد استفاده، ابعاد و طرح این بلوک، همگی در قیمت تمام شده آن موثر هستند. البته باید توجه داشت که علیرغم بالا بودن قیمت این بلوک نسبت به بلوک سیمانی معمولی، استفاده از بلوک طرح دار در پروژه مقرون به صرفه است. هنگام خرید بلوک نما علاوه بر مد نظر قرار دادن قیمت آن، اعتبار شرکت و کارخانه و همچنین کیفیت بلوک را نیز بررسی کنید. به منظور خرید بهتر و با کیفیت تر، می‌توانید با کارشناسان مجموعه خانه بلوک تماس حاصل فرمایید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

 ۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *