بلوک سیمانی باربر

بلوکی که برای ساخت دیوار باربر مورد استفاده قرار می‌گیرد باید ویژگی‌های منحصر به فردی داشته باشد. یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت این دیوار، بلوک سیمانی باربر است. خانه بلوک یکی از بزرگترین تولید کنندگان بلوک سیمانی در ایران، قصد دارد تا در این مقاله به بررسی این بلوک سیمانی  بپردازد.

خرید بلوک سیمانی

بلوک سیمانی باربر چیست؟

برای ساخت قسمت‌های مختلف ساختمان، باید از مصالحی استفاده کرد که مناسب برای ساخت آن عضو باشند. به عنوان مثال برای اجرای تیغه‌های جدا کننده و دیوارهای غیر باربر بهتر است از بلوک سبک استفاده شود. برای ساخت دیوارهای باربر باید از بلوک سیمانی باربر استفاده کرد که در واقع نوعی بلوک سیمانی است که نحوه تولید آن به صورتی است که محصول تولید شده، مقاومت فشاری بیشتری داشته باشد و بار بیشتری را تحمل کند. این بلوک نسبت به سایر بلوک‌های سیمانی وزن بیشتری دارد. مقاومت فشاری بلوک سیمانی بیشتر از سایر بلوک‌های ساختمانی است. این بلوک تحت استاندارد خاصی تولید می‌شود. بلوک سیمانی باربر تو خالی است و این ویژگی و همچنین ابعاد مناسبی که دارد، موجب می‌شود تا به راحتی قابل اجرا باشد.

بلوک سیمانی باربر
بلوک سیمانی باربر

ابعاد بلوک سیمانی باربر

بلوک سیمانی معمولا با ابعاد 20*20*40 در بازار عرضه می‌شود. ابعاد ذکر شده جز رایج‌ترین ابعاد بلوک برای ساخت دیوار است.

ویژگی‌های بلوک سیمانی باربر

بلوک سیمانی از ویژگی‌ها و مشخصات خاصی به لحاظ میزان مقاومت، جذب آب و وزن بلوک برخوردار است که در این بخش به آن‎‌ها می‌پردازیم.

مقاومت فشاری بلوک سیمانی 

باید بدانید که مقاومت فشاری این بلوک سیمانی با مقاومت فشاری بلوک سیمانی غیر باربر متفاوت است. استاندارد مصالح ساختمانی ایران (ISIRI 70-1) مقاومت فشاری بلوک سیمانی باربر را بین 120 تا 140 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع تعیین کرده است. در صورتی که مقاومت فشاری بلوک‌ سیمانی غیر باربر را 35 کیلوگرم بر سانتیمتر مربع می‌داند.

جذب آب بلوک سیمانی باربر

حداکثر جذب آب بلوک سیمانی، 208 کیلوگرم بر متر مکعب است.

وزن مخصوص بلوک سیمانی 

یکی دیگر از ویژگی‌های بلوک سیمانی که بر اساس استاندارد مصالح ساختمانی ایران تعیین می‌شود، وزن مخصوص آن است. بلوک‌های سیمانی 2400-2200 کیلوگرم بر متر مکعب تعیین شده است.

آجر باربر چیست؟

آجر را می‌توان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین مصالح باربر دانست. آجر خود در انواع مختلفی تولید می‌شود. یکی از انواع آجر، آجر باربر است.  این آجر در ابعاد بزرگتری نسبت به دیگر آجرها تولید می‌شود. ابعاد بزرگ آجر باربر مزایای دیگری نیز دارد. از جمله این مزایا می‌توان به افزایش سرعت دیوار چینی، صرف زمان کمتر و اجرای آسان آن اشاره کرد. البته باید توجه داشت که ابعاد آجر باربر باید از استانداردها تبعیت کند. اگر ابعاد این آجر بیش از اندازه بزرگ باشد، کار کردن با آن سخت شده و حتی سرعت اجرای پروژه را نیز کاهش می‌دهد.

به همین دلیل باید آجری که مورد استفاده قرار می‌گیرد ابعاد مناسبی داشته باشد. علاوه بر ابعاد باید به کیفیت متریال مصرفی در ساخت آجر باربر نیز توجه داشت. این آجرها همچنین باید مقاومت فشاری کافی را داشته باشند.

آجر باربر، همانند هر محصول دیگری، دارای مزایا و معایبی است. یکی از ایراداتی که به این محصول وارد است، الزام خیس کردن آن قبل از دیوار چینی است. در صورتی که آجر را قبل از دیوار چینی مرطوب نکنیم، رطوبت ملات را جذب می‌کند. جذب رطوبت ملات توسط آجر موجب پوک شدن آجر و به تبع آن کاهش عمر سازه می‌شود.

آجر باربر
آجر باربر

دیوار باربر چیست؟

دیوار باربر را می‌توان یکی از مهمترین اعضای سازه‌ای برشمرد. این دیوار وزن خودش، وزن سقف و همچنین وزن دیوارها در طبقات بالایی را تحمل می‌کند. با توجه به این موضوع، دیوار باربر باید مقاومت بسیار بیشتری از سایر دیوارهای غیر باربر داشته باشد. برای ساخت دیوار باربر بهتر است از بلوک سیمانی باربر استفاده کرد تا دیوار ساخته شده، تحمل وزن سازه را داشته باشد. برای اجرای اینگونه سازه‌‌ها، رعایت الزامات مبحث هشتم مقررات ملی “طرح و اجرای ساختمان‌های با مصالح بنایی” اجباری است.

دیوار باربر
دیوار باربر

ویژگی‌های دیوار باربر

  1. تحمل وزن سازه و افزایش مقاومت و استحکام آن
  2. انتقال بار مرده وزنده ساختمان به فونداسیون
  3. پشتیبانی از اعضای سازه‌ای مانند تیرهای سقف، دال‌ها و دیوارها

انواع دیوار باربر

  • دیوار بتنی پیش ساخته

این دیوار با قالب‌های مخوصوص در کارخانه تولید شده و به محل پروژه منتقل می‌شود و در آنجا مونتاژ می‌شود. این دیوار استحکام و دوام مناسبی دارد.

  • دیوار حائل

این دیوار به عنوان پشتیبان جانبی عمل می‌کند. این دیوار علاوه بر صنعت ساختمان سازی در صنعت راه سازی نیز کاربرد دارد.

  • دیوار بنایی

به دیوارهای ساختمان بنایی دیوار بنایی می‌گویند. این دیوارها با دوام ترین عضو ساختمان بنایی هستند. تحمل این دیوار به اندازه‌ای است که می‌توان وزن یک ساختمان چند طبقه را نیز تحمل کنید. یکی از ویژگی‌های دیوار بنایی، کنترل دما در داخل و خارج ساختمان است.

  • دیوار میخ فلزی پیش پانل شده

این دیوار به عنوان روکش دیوار خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. فلزی که در این دیوار به کار می‌رود، می‌تواند فولاد ضد زنگ، مس و یا آلومینیوم باشد. این دیوار بار، لرزه‌ای و باد را تحمل می‌کند.

  • دیوار سنگی

یکی از انواع دیوار باربر، دیوار سنگی است. البته لازم به ذکر است که این دیوار امروزه کاربرد چندانی ندارد و تنها برای بازسازی ساختمان‌های قدیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا باید در انتخاب بلوک سیمانی باربر دقت کرد؟

کشور ایران یکی از زلزله خیزترین کشورها در جهان است. زلزله‌های اخیر ایران و آسیب‌هایی که به تبع آن به ساختمان‌ها وارد شده است، موجب شده است تا رعایت اصول دیوار چینی اهمیت بسیاری یابد.

رعایت استانداردها و اصول دیوار چینی موجب افزایش سطح کیفی سازه می‌شود. در صورتی که استانداردها رعایت نشوند، دیوار با کیفیت پایین ساخته می‌شود. ساخت دیوار با کیفیت نامناسب، به خصوص در مناطق زلزله خیزی چون ایران، خسارات جانی و مالی بسیاری به وجود می‌آورد. بنابراین باید با رعایت این استانداردها، از خسارات جبران ناپذیر جلوگیری کرد. برای دریافت قیمت بلوک سیمانی باربر  انجام سفارش با کارشناسان شرکت خانه بلوک ارتباط بگیرید.

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *