4 تفاوت آجر و بلوک سیمانی

همانطور که می‌دانید، آجر از قدیمی ترین مصالح ساختمان سازی است. تا سال‌های اخیر تنها از آجر در ساخت و سازها استفاده می‌شد. استفاده از این مصالح سنتی در صنعت ساختمان سازی بسیار مرسوم بود اما این صنعت رفته رفته دچار پیشرفت و تحول شد و بلوک‌های سیمانی نیز از دیگر گزینه‌های موجود برای ساخت و ساز شدند. دانستن تفاوت آجر و بلوک سیمانی از این لحاظ حائز اهمیت است که با برخورداری از اطلاعات جامع از این دو نوع محصول، انتخاب مناسب‌تری خواهیم داشت. ورود بلوک‌های سیمانی به صنعت ساختمان سازی موجب شده است تا کارفرمایان و مهندسین برای ساخت سازه‌های خود، بین آجر و بلوک سیمانی یک گزینه را انتخاب کنند. مجموعه خانه بلوک، به عنوان یکی از بزرگترین تامین کنندگان بلوک سیمانی و بلوک سبک در ایران می‌باشد. در ادامه این مقاله به بررسی تفاوت آجر و بلوک سیمانی می‌پردازیم.

تفاوت آجر و بلوک سیمانی

هر محصولی دارای مزایا و معایبی است. بررسی ویژگی‌های یک محصول می‌تواند به ما بگوید که باید از آن استفاده کنیم یا خیر. برای مقایسه و بیان تفاوت آجر و بلوک سیمانی، ابتدا باید به بررسی ویژگی‌ها و مزایا و معایب هرکدام از این دو محصول بپردازیم. پس از آن شما می‌توانید بین آن دو به راحتی قضاوت کرده و محصول مورد نیاز خود را انتخاب کنید.

آجر چیست؟

از سنتی ترین مصالح می‌توان به آجر اشاره کرد. آجر از گل پخته تولید می‌شود که در شکل و اندازه‌های مختلف و همچنین رنگ‌های مختلف در می‌آید. بیشترین کاربرد آن در دیوار چینی، نما سازی و کف سازی است.

آجر در انواع و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود.
آجر در انواع و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود.

مزایای آجر به لحاظ تفاوت آجر و بلوک سیمانی

همانگونه که گفته شد، آجر از سنتی ترین مصالح ساختمان سازی است. این محصول دارای مزایای فراوانی است. همین مزایا موجب شده‌اند که از دیرباز تا کنون این محصول مورد استفاده قرار گیرد و در راستای تفاوت آجر و بلوک سیمانی مورد توجه قرار می‌گیرد. از مهمترین مزایای آجر عبارتند از:

 • دوام
 • بازیافت پذیری
 • مقاومت در برابر حریق

کاربرد آجر

از آجرهای با قالب بزرگتر می‌توان برای ساخت دیوار، مانند دیوار راه پله، ‌دیوار چینی محوطه، نماسازی و یا حصار و نرده باغ و ویلا استفاده کرد. آجرهای معمول با قالب کوچک را برای ساخت دیوارهای داخلی، سرویس‌های بهداشتی و … مورد استفاده قرار می‌دهند که از دیگر تفاوت آجر و بلوک سیمانی می‌باشد. از این رو آجر یکی از گزینه‌های مناسب برای نماسازی ساختمان است.

آجر - تفاوت آجر و بلوک سیمانی
آجر

بلوک سیمانی چیست؟

علت نامگذاری بلوک سیمانی این است که مواد اولیه غالب آن سیمان است. این بلوک از ترکیب سیمان، سنگدانه و آب به دست می‌آید. بلوک سیمانی در ابعاد و وزن‌های مختلف ساخته می‌شود. کاربرد غالب این بلوک در دیوار چینی است. این بلوک را می‌توان یکی از بهترین جایگزین‌های آجر دانست. در ادامه بیشتر راجع به تفاوت آجر و بلوک سیمانی، مطالبی را بیان می‌نماییم.

بلوک سبک سیمانی- تفاوت آجر و بلوک سیمانی
بلوک سبک سیمانی

مزایای بلوک سیمانی در راستای تفاوت آجر و بلوک سیمانی

بلوک سیمانی مزایای فراوانی دارد که موجب می‌شود انتخاب مناسبی برای ساخت ساختمان‌های مختلف باشد. از مهمترین این مزایا می‌توان موارد زیر را نام برد.

 • وزن پایین
 • عایق صوت
 • عایق حرارت
 • سهولت در حمل و نقل
 • نصب آسان
 • استحکام فوق العاده
 • کاهش بار مرده ساختمان ودر نتیجه افزایش ایمنی سازه در برابر زلزله

کاربرد بلوک سیمانی

از این بلوک در ساخت انواع سازه استفاده می‌گردد. بلوک سیمانی به عنوان عنصر اصلی در دیوارها، و سقف مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل کاربرد فراوان این بلوک مزایای بیشمار آن است که از جمله تفاوت‌‌های آجر و بلوک سیمانی است. از جمله کاربردهای اصلی این بلوک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • دیوارهای خارجی یا باربر (برای ساختمان‌های با مصالح بنایی)

از این بلوک می‌توان برای ساخت دیوارهای باربر و دیوارهای خارجی، به منظور حفاظت از ساختمان، استفاده کرد.

 • دیوارهای داخلی یا غیر باربر

از کاربردهای اصلی این بلوک، استفاده از آن برای ساخت دیوارهای غیر باربر و دیوارهای جدا کننده فضاهای مختلف در یک ساختمان است.

 • سقف

ار این بلوک به عنوان پر کننده فاصله بین تیرچه‌های سقف استفاده می‌شود.

بلوک سیمانی پوکه‌ای - تفاوت آجر و بلوک سیمانی
بلوک سیمانی پوکه‌ای

 آجر و بلوک سیمانی، کدام یک؟

ابتدا لازم به ذکر است که بلوک سیمانی و آجر هر دو از مصالح با کیفیت ساختمانی هستند. مقاومت هر دو محصول بالا است و استفاده از آنها در ساخت سازه مناسب می‌باشد. برای اینکه بدانیم در پروژه ما، استفاده از بلوک سیمانی بهتر است یا آجر، باید تفاوت‌ آجر و بلوک سیمانی را بدانیم. تفاوت‌های این دو محصول را به صورت زیر بررسی می‌کنیم.

مزایای خرید آجر در برابر بلوک سیمانی

 1. آجر سنتی قرمز با دوام‌تر از بلوک سیمانی است. سازه‌های ساخته شده با این نوع آجر بسیار مقاوم‌تر از سازه‌هایی هستند که توسط بلوک سیمانی ساخته می‌شود. عمر آجر چیزی حدود 1000 سال و عمر بلوک سیمانی حدود 100 سال تخمین زده شده است.
 2. از نظر قابلیت بازیافت، آجر نسبت به بلوک سیمانی راحت تر بازیافت می‌شود.
 3. مقاومت آجر در برابر آتش سوزی بیشتر از مقاومت بلوک سیمانی است، زیرا آجر از خاک نسوز تشکیل می‌شود و تحمل حرارت آن بالا است.
 4. بلوک‌های سیمانی نیاز به مراقبت طولانی مدت دارند تا در هنگام حمل و استفاده، از هم پاشیده و یا شکسته نشوند. آجر به اندازه بلوک سیمانی نیاز به مراقبت و نگهداری در بلند مدت ندارد.

مزایای خرید بلوک سیمانی در برابر آجر 

 1. بلوک سیمانی از نظر اقتصادی نسبت به آجر مقرون به صرفه تر است. هزینه تمام شده دیواری که با بلوک سیمانی ساخته می‌شود، نسبت به آجر، چیزی حدود یک سوم است.
 2. به دلیل وجود پوکه معدنی یا صنعتی در بلوک سیمانی، امکان تولید آن در وزن‌های بسیار پایین وجود دارد. هرچه وزن بلوک به کار رفته در سازه کمتر باشد، بار مرده ساختمان کاهش می‌یابد و به تبع آن سازه در مقابل زلزله بهتر عمل می‌کند. استفاده از بلوک سیمانی، انعطاف پذیری سازه را نیز افزایش می‌دهد.
 3. دیوارهای ساخته شده توسط بلوک سیمانی، نسبت به دیوارهایی که با آجر ساخته شده‌اند، عایق بهتری در مقابل صوت و حرارت هستند. به همین دلیل در مناطق صنعتی، مناطق نزدیک فرودگاه یا راه آهن و همچنین مناطق شهری شلوغ و پر از سر و صدا، از بلوک سیمانی برای ساخت ساختمان‌ها استفاده می‌شود.

تفاوت بلوک سیمانی و آجر

پاسخ به این سوال که بلوک سیمانی بهتر است یا آجر، آسان نیست. نمی‌توان هیچکدام از این دو محصول را بر یکدیگر ارجح دانست. برای انتخاب بلوک مناسب باید مزایا و معایب هر کدام را به دقت بررسی کرد و سپس تصمیم گیری کرد. انتخاب یکی از این دو محصول به عوامل متعددی بستگی دارد. مکان پروژه، میزان بودجه، زمان تحویل پروژه از جمله این عوامل هستند.

البته به صورت کلی باید بدانید که برای پروژه‌های چند طبقه و ساخت و سازهای انبوه معمولا از بلوک سیمانی استفاده می‌شود. شما سازندگان محترم و مشتریان گرامی می‌توانید به منظور انجام مشاوره رایگان جهت انتخاب بین این دو محصول و پاسخ به این سوال که “آجر بهتر است یا بلوک سیمانی“، از طریق راه‌های ارتباطی با کارشناسان مجموعه خانه بلوک تماس حاصل فرمایید و پس از مشاوره لازم، محصول خود را سفارش دهید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
این نوشته در بلوک ارسال شده است. این لینک مستقیم به این نوشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *