بلوک سیمانی بدون ملات (چفتی) چیست؟

یکی از انواع بلوک، بلوک سیمانی بدون ملات است. این بلوک‌ها ساختاری مانند پازل دارند و در یکدیگر قفل می‌شوند. به این بلوک، بلوک سیمانی قفلی یا بلوک چفتی نیز می‌گویند. برای نصب این نوع از بلوک نیازی به ملات نیست. خانه بلوک دراین مقاله به بررسی بلوک سیمانی بدون ملات یا بلوک سیمانی چفتی می‌پردازد.

خرید بلوک سیمانی

بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات چیست؟

همانطور که گفته شد قطعات بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات یا بلوک سیمانی چفتی، ساختاری مانند پازل دارند و در یکدیگر فرو می‌روند. این بلوک‌ها می‌توانند بدون استفاده از ملات در کنار یکدگر قرار بگیرند. البته باید توجه داشت که در این حالت، استانداردهای لازم رعایت نشده و ایمنی مطلوب حاصل نمی‌شود. برای رسیدن به ایمنی مورد نظر لزوما باید از ملات یا چسب استفاده کرد. مزیتی که این بلوک‌ها دارند این است که حالت نر و مادگی که در ساختار خود دارند موجب می‌شود تا میزان ملات مصرفی مورد نیاز بسیار کاهش یابد.

بلوک سبک پوکه ای
بلوک سیمانی قفلی

بلوک سیمانی قفلی چیست؟

بلوک سیمانی قفلی نام دیگر بلوک سیمانی بدون ملات است. همانطور که بالاتر اشاره شد، این بلوک‌ها حالتی شبیه به پازل دارند و یک بلوک در بلوک دیگر قفل می‌شود. وجود حالت نر و مادگی در این بلوک‌ها سبب شده است تا استفاده از ملات برای اجرای آن، تا حد بسیار زیادی کاهش یابد. با اجرای بلوک سیمانی قفلی، با استفاده از ملات کم، دیواری مستحکم خواهیم ساخت. دلیل استحکام فوق العاده دیوار ساخته شده با این بلوک‌ها، قفل شدن آنها در یکدیگر و در نتیجه یکپارچه شدن دیوار است.

ویژگی‌های بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات

بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات، مقاومت فشاری بالایی دارد و به همین دلیل تحمل بسیار بالایی در برابر فشار و ضربه دارند. همانگونه که بالاتر اشاره شد، این بلوک‌ها نیاز به استفاده چندانی از ملات ندارند. در صورتی که این بلوک‌ها با استانداردهای لازم تولید و اجرا شوند، موجب افزایش استحکام و قدرت سازه می‌شوند. نیاز کمتر این بلوک‌ها به استفاده از ملات، موجب کاهش مصالح مصرفی مورد نیاز و به تبع آن کاهش هزینه‌های نهایی پروژه می‌شود.

بلوک سیمانی نر و ماده

بلوک سیمانی از جمله متداول‌ترین مصالح است که در زمینه ساخت دیوار و سقف در ابعاد و اندازه‌های مختلف کاربرد دارد. بلوک سیمانی نر و ماده یکی از انواع بلوک است که لازم است توسط دستگاه بلوک زن و با دقت بالا ساخته شود. برای دریافت مشاوره قبل از خرید انواع بلوک سیمانی نر و ماده با کارشناسان واحد فروش شرکت خانه بلوک ارتباط بگیرید.

کاربردهای بلوک سیمانی چفتی

بیشترین استفاه بلوک سیمانی قفلی یا چفتی در پروژه‌های موقتی یا اضطراری است. امروزه دیوار چینی با استفاده از این بلوک نیز رواج یافته است. از این بلوک‌های سیمانی درمحیط‌های تجاری و مسکونی می‌توان استفاده کرد. از دیگر کاربردهای این بلوک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیل بند: این بلوک به دلیل نصب آسان و سریعی که دارد، در مناطق ساحلی و برای جلوگیری از سیل مورد استفاده قرار می‌گیرند.

دیوارهای آتش نشانی: بلوک سیمانی قفلی، اشتعال پذیری پایینی داشته و مقاومت بسیار خوبی در برابر آتش دارد. این بلوک یکی از بهترین گزینه‌ها برای ساخت دیوارهای آتش نشانی است.

مانع موقت: بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات از پرکاربردترین بلوک‌ها برای ساخت موانع موقت در جاده‌ها هستند. این موانع به دلیل مدیریت رفت و آمد و افزایش ایمنی جاده ساخته می‌شوند.

ایجاد مرکز ثقل: یکی از کاربردهای این بلوک ایجاد تعادل در جرثقیل‌ها یا سایر تجهیزات ساختمانی و وسایل نقلیه است.

سازه‌های موقت زیر آب: ساخت سازه‌های موقت و یا ساخت سازه‌های زیر آب، از دیگر کاربردهای بلوک چفتی است.

بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات
بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات

مزایای بلوک سیمانی چفتی 

  1. این بلوک‌ها به دلیل طراحی خاصی که دارند، به راحتی در یکدیگر قفل شده و به همین دلیل نصب آنها بسیار راحت است.
  2. بلوک‌های چفتی طراحی در هم تنیده دارند و به همین دلیل جابجایی آنها بر اثر ضربه یا لرزه به حداقل می‌رسد.
  3. دیوار ساخته شده با بلوک بدون نیاز به ملات، از نظر ساختاری بسیار پایدار و بادوام است.
  4. در صورت استفاده از این بلوک‌ها، استفاده از ملات مصرفی به حداقل می‌رسد و این امر موجب صرفه جویی در مواد طبیعی وهمچنین کاهش هزینه‌ها می‌شود.
  5. این بلوک در برابر حوادثی چون آتش سوزی، سیل و زلزله بسیار مقاوم است.
  6. بلوک سیمانی چفتی در برابر حشرات موذی مقاوم است.
  7. نصب این بلوک نیاز به تخصص خاصی ندارد و بدون استخدام نیروی متخصص یا ماهر نیز می‌توان آن را اجرا کرد.
  8. استفاده از این بلوک موجب صرفه جویی در زمان می‌شود.

معایب بلوک سیمانی قفلی (بلوک چفتی)

  1. به دلیل چفت شدن بلوک‌ها در یکدیگر، در صورت آوار شدن، کل دیوار آوار می‌شود.
  2. در صورتی که قسمتی از بلوک دچار شکستگی شود، امکان قفل شدن آن در بلوک دیگر از بین می‌رود.

خرید بلوک سیمانی بدون نیاز به ملات (بلوک سیمانی چفتی)

در این نوشته تلاش کردیم تا حدی شما را با بلوک سیمان قفلی آشنا سازیم. با توجه به تمام موارد ذکر شده می‌توان نتیجه گرفت که این بلوک، بلوکی مقرون به صرفه، با کیفیت و دارای ویژگی‌های منحصر به فرد است. یکی از بهترین بلوک‌های چفتی، بلوک فاق و زبانه دار است. بلوک‌های فاق و زبانه دار تولید شده توسط شرکت خانه بلوک، یکی از بهترین و با کیفیت ترین بلوک‌هایی هستند که می‌توانید برای پروژه خود انتخاب کنید.

انواع بلوک دو جداره و سه جداره فاق و زبانه دار خانه بلوک
انواع بلوک دو جداره و سه جداره فاق و زبانه دار خانه بلوک

برای دریافت جزئیات بیشتر درباره نحوه خرید، با کارشناسان ما در ارتباط باشید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۳ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *