تفاوت بلوک AAC با CLC چیست؟

یکی از مهمترین مصالح ساختمانی، بلوک است. این روزها بلوک در انواع متنوعی به بازار عرضه می‌شود که هر کدام از آنها دارای ویژگی‌های منحصر به فرد و نقاط قوت و ضعف مختص به خود می‌باشند. هر کدام از این بلوک‌ها برای استفاده در بنای خاصی مناسب است. بلوک‌های AAC و CLC از جمله بلوک‌های سبک هستند که طی سال‌های اخیر طرفداران زیادی میان سازندگان به خود اختصاص داده‌اند. در این مقاله از خانه بلوک، می‌خواهیم تا اطلاعاتی در مورد تفاوت بلوک AAC با CLC به شما مخاطبین عزیز ارائه کنیم.

تفاوت بلوک AAC با CLC چیست؟

بلوک‌های AAC و CLC ویژگی‌ها و مزایای فراوانی دارند که در ادامه به بررسی بیشتر آنها می‌پردازیم. این مزایا موجب شده‌اند تا معماران بسیاری از این بلوک‌ها استفاده کنند. با این حال جالب است بدانید که عده زیادی از معماران و سازندگان، اطلاعات دقیقی پیرامون تفاوت بلوک‌ AAC با CLC ندارند و این امر موجب می‌شود تا در پروسه انتخاب و خرید دچار اشتباه شوند. به منظور کسب اطلاعات بیشتر در مورد این دو بلوک و تفاوت‌های آنها، تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

بلوک clc
تفاوت بلوک AAC با CLC

بلوک سبک CLC چیست؟

CLC مخفف عبارت Cellular Lightweight Concrete است که به معنای بتن سبک سلولی می‌باشد. تزریق فوم به بتن ترکیب شده از خاکستر بادی، سیمان، شن، ماسه ریز دانه، آهک و آب، بلوک سبک  CLCرا به وجود می‌آورد. تزریق فوم به بتن موجب ایجاد حباب‌های هوا در آن می‌شود که همین امر، افزایش حجم بتن را به همراه دارد. افزایش حجم بتن، خود موجب کاهش چگالی یا وزن مخصوص آن می‌شود. بلوک سبک  CLCوزن بسیار پایینی دارد که این ویژگی، مزایای منحصر به فردی را برای این بلوک به وجود می‌آورد. بلوک سبک CLC جایگزین مناسبی برای سفال و آجر در دیوار چینی و سایر بخش‌های ساختمان سازی است.

بلوک CLC
بلوک CLC

بلوک سبک CLC چه کاربردی دارد؟

بلوک CLC معمولا به عنوان جدا کننده فضاهای داخلی ساختمان استفاده می‌شود. این بلوک را به منظور ایجاد اختلاف سطح نیز مورد استفاده قرار می‌دهند. این بلوک کاربردهای دیگری نیز دارد که در راستای بیان تفاوت بلوک‌ AAC با CLC، در این قسمت به برخی از کاربردهای این بلوک اشاره می‌کنیم.

 • ساخت عایق صوتی
 • ساخت عایق رطوبتی برای سقف
 • استفاده در روف گاردن و یا ساخت فضای سبز ساختمان‌ها
 • ساخت دیوارهای پیش ساخته خارجی
 • ساخت پارتیشن
 • اضافه کردن طبقات

مزایای بلوک سبک CLC

 • وزن مخصوص و چگالی بسیار پایین
 • کاهش بار مرده ساختمان و افزایش مقاومت سازه در برابر زلزله
 • دوام بسیار بالا در عین وزن پایین
 • قابل استفاده در تمامی اقلیم‌ها
 • مقاومت بالا در برابر آتش
 • مقاوم در برابر یخ زدگی و سرمای شدید
 • خاصیت عایق صوتی
 • خاصیت عایق حرارتی
 • خاصیت عایق رطوبتی
 • سهولت در اجرا و افزایش سرعت آن
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقاومت در برابر حشرات موذی
 • مقرون به صرفه از نظر اقتصادی

بلوک AAC یا بلوک اتوکلاو شده چیست؟

بلوک اتوکلاو شده، هبلکس یا بلوک AAC در واقع از عبارت Autoclaved Aerated Concrete می‌آید و به نوعی از بلوک سبک گفته می‌شود. این بلوک در زمان تولید در دستگاهی به نام دستگاه اتوکلاو قرار می‌گیرد. بلوک AAC را در صنعت ساخت و ساز با نام‌هایی همچون بلوک هبلکس، سیپورکس، سیبکس، بلوک اتوکلاو شده می‌شناسند.

بلوک اتوکلاو شده یک فرآورده بتنی است که از ترکیب و پخت سیمان، سیلیس، آهک، پودر آلومینیوم و آب به وجود می‌آید. پخت این بلوک در دما و فشار بسیار بالا صورت می‌گیرد. افزودن پودر آلومینیوم به مخلوط موجب تشکیل حباب‌های گاز در آن می‌شود. ایجاد حباب‌های گاز در ترکیب موجب می‌شود تا حجم آن مانند کیک پف کرده و دچار افزایش حجم شود. به عبارتی می‌توان گفت بلوک اتوکلاو شده دارای 80 درصد هوا است. مخلوط بلوک AAC را در قالب‌های یک اندازه می‌ریزند و به آن اجازه می‌دهند تا فرم نهایی خود را به دست آورد. بر اساس آمارهای به دست آمده می‌توان گفت که بلوک AAC بهترین رقیب برای انواع بلوک بتنی و سیمانی بوده است. در سال‌های اخیر از این بلوک نه تنها در ساخت پروژه‌های بزرگ بلکه برای ساخت آپارتمان‌های شخصی و خانه‌های کوچک نیز مورد استفاده قرار گرفته است.

بلوک هبلکس
بلوک هبلکس

ویژگی‌های بلوک سبک AAC در راستای تفاوت بلوک‌ AAC با CLC

مهمترین ویژگی این بلوک ر ا می‌توان وزن پایین آن دانست که دلیل آن ساختار اسفنجی و متخلخل آن است. ساختار سلولی و اسفنجی بلوک هبلکس در اثر وجود حباب‌های هوا درون ترکیب بلوک ایجاد می‌شود. وزن پایین بلوک اتوکلاو شده یا همان بلوک AAC، علیرغم اینکه مزایای فراوانی برای این بلوک به وجود می‌آورد، معایبی نیز با خود به همراه دارد. وزن پایین این بلوک موجب کاهش بار مرده ساختمان می‌شود اما در عین حال مقاومت فشاری بلوک را پایین می‌آورد. مقاومت فشاری پایین این بلوک موجب می‌شود تا استفاده از آن برای ساخت دیوارهای باربر، مناسب نباشد. بلوک هبلکس تنها برای به کارگیری در دیوارهای غیر باربر و پیرامونی مناسب است.

مزایای بلوک سبک AAC

 • جلوگیری از هدر رفت انرژی
 • افزایش سرعت دیوار چینی
 • سازگاری با محیط زیست
 • مقاومت حرارتی بالا
 • خاصیت آکوستیک
 • میزان ضایعات پایین
 • وزن بسیار پایین
 • مونتاژ سریع
 • غیر سمی بودن
بلوک سبک گازی
بلوک سبک گازی یا هبلکس

جدول تفاوت بلوک AAC با CLC

در جدول زیر به بررسی انواع تفاوت‌ بلوک AAC با CLC پرداخته شده است.

ویژگی بلوک AAC بلوک CLC
مواد تشکیل دهنده سیمان، سیلیس، آهک، پودر آلومینیوم و آب خاکستر بادی، سیمان، شن، ماسه ریز دانه، آهک و آب
ابعاد 7.5*25*60

10*25*60

15*25*60

20*25*60

10*25*60

15*25*60

20*25*60

مقاومت فشاری 35 کیلوگرم بر سانتی متر مربع 20-25 کیلوگرم بر سانتی متر مربع
وزن مخصوص 450 – 500 کیلوگرم بر سانتیمتر مکعب 600 -650 کیلوگرم بر سانتیمتر مکعب
مقاومت در برابر آتش حدود 4 ساعت حدود 8 ساعت
ضریب هدایت حرارتی و ذخیره انرژی 0.11 – 0.13 وات بر متر بر کلوین

حدود 30 درصد به صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.

0.2 وات بر متر بر کلوین

حدود 30 درصد به صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها کمک می‌کند.

جذب صوت 45 – 55 دسی بل (در ضخامت 15 سانتیمتر) 49 دسی بل (در ضخامت 15 سانتیمتر)
جذب آب حدود 5 تا 10 درصد حدود 15 تا 20 درصد
مقاومت در برابر رطوبت بالا (جذب رطوبت پایین) نسبتا پایین (جذب رطوبت بالا)
تغییر در میزان بار مرده ساختمان موجب کاهش بار مرده ساختمان می‌شود. موجب کاهش بار مرده ساختمان می‌شود.
میزان نیاز به مصالح دیگر موجب نیاز کمتر به بتن و فولاد شده و در نتیجه موجب کاهش هزینه تمام شده پروژه می‌شود. موجب نیاز کمتر به بتن و فولاد شده و در نتیجه موجب کاهش هزینه تمام شده پروژه می‌شود.
کیفیت محصول نهایی کیفیت بالا کیفیت این بلوک بستگی به فوم استفاده شده در آن دارد.
سازگاری با محیط زیست در ساخت این بلوک از مقادیر بالای خاک استفاده نشده است. در نتیجه در روند ساخت، میزان دی اکسید کربن بسیار کمی تولید می‌کند. در ساخت این بلوک از مقادیر بالای خاک استفاده نشده است. در نتیجه در روند ساخت، میزان دی اکسید کربن بسیار کمی تولید می‌کند.
هزینه ساخت و ساز پایین پایین
نحوه اتصال بلوک‌ها به یکدیگر برای اتصال این بلوک‌ها به یکدیگر از چسب مخصوص بلوک AAC استفاده می‌شود. این امر موجب چسبندگی بهتر بلوک‌ها و کاهش مصرف سیمان می‌شود. برای اتصال این بلوک‌ها به یکدیگر از چسب مخصوص بلوک CLC استفاده می‌شود. این امر موجب چسبندگی بهتر بلوک‌ها و کاهش مصرف سیمان می‌شود.
کاربرد این بلوک‌ها برای ساخت دیوارهای داخلی، غیر باربر یا دیوارهای RCC مناسب هستند. این بلوک‌ها برای ساخت دیوارهای داخلی، غیر باربر یا دیوارهای RCC مناسب هستند.

مقایسه قیمت نهایی بلوک AAC با CLC

قیمت نهایی و تمام شده یک محصول به عوامل متعددی بستگی دارد. برای مقایسه بهتر و درک تفاوت بلوک‌ AAC با CLC، قیمت تمام شده بلوک‌های AAC و CLC ابتدا باید به بررسی عوامل تاثیرگذار در قیمت‌ هر یک از این دو بلوک بپردازیم. بلوک‌های CLC اغلب پروسه ساخت و تولید طولانی دارند و فرایند خشک کردن و آماده سازی آنها نیاز به تجهیزات بیشتری دارد. این امر موجب افزایش قیمت آن می‌شود. این در حالیست که بلوک‌های سبک اتوکلاو شده یا AAC توسط دستگاه‌های اتوماتیک و بزرگ تولید می‌شوند و به همین دلیل هزینه تمام شده آنها پایین‌تر است و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند. دلیل دیگری که موجب کاهش هزینه نهایی بلوک AAC می‌شود این است که منابع غنی مواد اولیه آن در داخل کشور وجود دارد.

سخن پایانی

در این مقاله از سایت خانه بلوک سعی کرده‌ایم تا بلوک سبک AAC و بلوک سبک CLC را از جوانب مختلف مورد بررسی قرار دهیم و به بررسی تفاوت بلوک AAC با CLC بپرازیم، در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر و یا مشاوره با کارشناسان مجموعه خانه بلوک، تماس بگیرید. کارشناسان فروش مجموعه خانه بلوک آماده پاسخگویی به شما مشتریان گرامی هستند تا شما بتوانید خرید خود را به بهترین صورت ممکن انجام دهید.

دفتر تهران

۲۸۳ ۲۸۴ – ۰۲۱

دفتر کرج

۵۱۲۵ ۳۴۲۰ – ۰۲۶

مدیر فروش

۰۹۱۲۱۰۲۷۶۶۷

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *