خاک رس یا خاک سفال مواد خام اولیه مورد استفاده در ساخت آجر است. در اصلاح عام به آجر ساخته شده با این خاک، آجر سفال می‌گویند. آجر سفالی یکی از مصالح ساختمانی می‌باشد که از دیر باز افراد برای دیوار چینی و دیوار کشی ساختمان‌ها و منازل خود از آن استفاده می‌کردند.

آجرهای رسی یا سفالی از نظر ساخت، شکل، رنگ و مشخصات فنی در نهایت دقت تهیه می‌گردند و بسته به شکل آنها در نقاط مختلف ساختمان به کار می‌روند. آجرهای سفالی جذب آب کمی دارند، به همین دلیل برای چسبندگی بهتر آنها با ملات، از نوع سوراخ‌دار این آجرها استفاده می‌گردد. از جمله خواص آجر سفال، وزن پایین آن است که موجب بالا رفتن سرعت اجرای آن می‌گردد. این آجر به علت دارا بودن سطح یکپارچه و یکنواختی که دارد، برای نمای آجری پیشنهاد می‌شود.

آجرهای سفالی

گروهی از مصالح هستند که به صورت صنعتی تولید و جایگزین سنگ شده‌اند و درحقیقت سنگ ساخته دست بشر هستند، سنگی دگرگون که از تغییر وضعیت خشت پدید می‌آید. این گروه از مصالح که اولین تولید صنعتی و انبوه مصالح ساختمانی به دست بشر به شمار می‌آیند براساس نوع مواداولیه، روند تولید و محل مصرف به انواع متنوعی تقسیم می شوند. آجر سفالی یا آجر رسی که اولین و فراوان‌ترین این مصالح هستند، قدمتی چندهزار ساله دارند.

آجر سفال در ابعاد ۱۰ و ۱۵ موجود است. ابعاد آجر سفال ۱۵ در حالت استاندارد ۲۰ در ۲۰ در ۱۵ می‌باشد. اما در بازار بیشتر در اندازه حدود ۱۸ در ۱۸ در ۱۳ تولید می‌شود و تقاضای بازار هم بیشتر همین اندازه است. بنابراین قبل از خرید برای محاسبه تعداد مورد نیاز حتما سایز دقیق را از فروشنده سوال کنید تا دچار مشکل نشوید.

ابعاد آجر سفال ۱۰ در حالت استاندارد ۲۰ در ۲۰ در ۱۰ می‌باشد. اما در بازار بیشتر در اندازه حدود ۱۸ در ۱۸ در ۸ تولید می‌شود و تقاضای بازار هم بیشتر همین اندازه است. چون هم در بحث سبک سازی دارای وزن کمتری است و هم با قیمت‌های مناسب‌تری یافت می شود.

جالب است بدانید که آجر سفال تیغه در شهرهای مختلف با نام‌های متفاوتی شناخته می‌شود. از جمله این اسامی، می‌تواند به موارد زیر اشاره کرد:

بلوک تیغه، تیغه سفالی، آجر تیغه‌ای، بلوک تیغه سفالی، بلوک سفال تیغه، سفال تیغه‌ای، آجر سفال تیغه، آجر سفال دیواری، بلوک دیواری، سفال دیواری، بلوک سفالی دیواری، سفال دیواری، تیغه دیواری